sobota, 08 sierpnia 2020

Awaria w oczyszczalni ścieków. Wisłą spływa szambo

W środę (28.08) rano na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie, doszło do awarii w skutek której ścieki dostają się bezpośrednio do Wisły i płyną w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i dalej w dół rzeki w kierunku Płocka. Zachowajcie ostrożność nad rzeką.

Niestety, sytuacja jest już na tyle bardzo poważna, że w tym momencie z informacji, które przekazały służby kontrolujące, okazuje się, że obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni „Czajka” są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły – informuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał komunikat w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka”:
– „Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z awarią kolektora odprowadzającego ścieki z części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” do rzeki Wisły przedostała się duża ilość ścieków, co może wpływać na jakość wody w Wiśle. Ujęcia wody pitnej dla Warszawy są bezpieczne i pod stałym wzmożonym nadzorem sanitarnym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie. W związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze zdrowie i życie ludzi, w najbliższym czasie na terenie powiatów województwa mazowieckiego, przez które poniżej miejsca wystąpienia awarii przepływa Wisła, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zlecił powiatowym inspektorom sanitarnym podjęcie stosownych działań mających na celu monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia, jak również jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny – w Powiecie Warszawskim Zachodnim, w Legionowie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Płocku, w Płońsku, w Sochaczewie”.

W przypadku złego samopoczucia bądź wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów po spożyciu wody, należy pilnie zgłosić się do lekarza lub jednostki Pogotowia Ratunkowego.


Nasi partnerzy