Dozór, zakaz zbliżania i nakaz opuszczenia mieszkania za znęcanie się

Policyjny dozór, zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych oraz nakaz opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania to środki zapobiegawcze, jakie prokurator zastosował wobec 61-letniego mieszkańca łomiankowskiej gminy. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoją żoną i córką. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Przed 11:00 dyżurny komisariatu w Łomiankach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji mąż miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną i dorosłą córką. Na miejsce zdarzenia natychmiast udali się dzielnicowi. Jak ustalili policjanci, mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu, od kilku lat miał znęcać się nad swoimi najbliższymi osobami. Wszczynał awantury, groził pozbawieniem życia, rzucał w nie butelkami po alkoholu.

Mundurowi zakończyli interwencję osadzeniem 61-letniego mężczyzny w policyjnej celi. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Do czasu jego wytrzeźwienia policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad żoną i córką. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru Policji oraz nakazał opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazał kontaktu oraz zbliżania się do nich. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.