„Modlitwa Zranionego Kościoła”

Dzień modlitwy i pokuty za zranionych w Kościele ma na celu ukazanie dramatu osoby skrzywdzonej – podkreśla ks. dr Piotr Odziemczyk, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej. Decyzją Episkopatu Polski dzień ten obchodzony jest w I piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypada 28 lutego.

W Warszawie głównym wydarzeniem modlitewnym będzie Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim ulicami Starego Miasta oraz comiesięczna Msza św. sprawowana 28 lutego o godz. 19.00 w archikatedrze w intencji owoców beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W łączności z całym Kościołem uczestnicy tych spotkań będą modlić się także w intencji osób zranionych oraz o skruchę tych, którzy stali się powodem zgorszenia.

Zdaniem ks. dr. Odziemczyka, wicekanclerza Metropolitalnej Kurii Warszawskiej potrzebne są takie chwile i dni, kiedy w całym Kościele mówi się o dramacie osób wykorzystanych seksualnie. Ważne, by te osoby były w centrum naszej uwagi – podkreśla delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny zauważa też, że ciągle jeszcze pojawiają się z różnych stron pytania o to, dlaczego te osoby dopiero po wielu latach zaczynają mówić o swojej krzywdzie? – Pytający nie pomyślą nawet, że zranieni cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD), potrzebują nieraz wielu lat i terapii, żeby zacząć mówić komukolwiek o tym zdarzeniu i ranie, które nierzadko wpłynęły na całe ich życie – podkreśla ks dr Odziemczyk. I dodaje: “Najważniejsze to empatia w stosunku do ofiary oraz zapobieżenie recydywie sprawcy. Nie możemy się uspokajać, że ‘mało jest ofiar’, bo każdy jeden przypadek to już za wiele.

W archidiecezji warszawskiej wierni będą pamiętać o modlitwie wynagradzającej i pokucie przede wszystkim w swoich parafiach, do których dotarły już ogólnopolskie propozycje duszpasterskie pt. “Modlitwa zranionego Kościoła”. W zależności od lokalnych możliwości w parafiach zostaną odprawione Msze święte, nabożeństwa drogi krzyżowej lub adoracje przed Najświętszym Sakramentem pt. “W Jego ranach jest nasze zdrowie”.

W kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym 28 lutego o godz. 17.30 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 18.00 – Droga Krzyżowa w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.

Ponadto Inicjatywa „Zranieni w Kościele” zaprasza na modlitwę w intencji ofiar przemocy seksualnej w Kościele do kościoła św. Marcina na Starym Mieście. Początek o godz. 19.30.

“Zobacz moje rany” to motto adoracji w intencji osób zranionych w Kościele, jaka rozpocznie się o godz. 20.00 w kościele Zwiastowania Pańskiego na Ochocie.

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

W archidiecezji warszawskiej od 2015 roku pod kierownictwem delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży działa specjalny zespół, w maju 2019 r. poszerzony o kolejne osoby.

Od 1 grudnia 2018 w archidiecezji warszawskiej obowiązuje dokument: „Ochrona dzieci i młodzieży. Kodeks właściwego postępowania w archidiecezji warszawskiej”

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.