niedziela, 19 Styczeń 2020

Mury nie ograniczają pamięci…

1 sierpnia 1944 roku to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. 75 lat temu Armia Krajowa zorganizowała wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, znane jako Powstanie Warszawskie. Co roku, dla upamiętnienia tego wydarzenia, organizowane są obchody jego wybuchu. Mury więzienia nie ograniczają w możliwości oddania hołdu poległym w walce o wolność.

W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego pacjenci oddziału terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu mają okazję wziąć udział w programie readaptacyjnym „Powstanie 1944”. Cotygodniowe zajęcia edukacyjne stanowią okazję do między innymi kształtowania postaw patriotycznych, a także rozwijania zainteresowań. Dla skazanych, w wielu przypadkach żyjących na bakier z prawem i wartościami prospołecznymi, spotkanie stanowią sposobność do poszukiwania konstruktywnych wzorów do naśladowania, refleksji w obszarze pełnionych ról społecznych i własnej hierarchii wartości.

Przedsięwzięcia te możliwe jest dzięki porozumieniu Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu z Muzeum Powstania Warszawskiego. Trwająca od kilku lat współpraca owocuje nie tylko realizacją tego programu, ale cyklicznie organizowanymi na terenie jednostki „Spotkaniami z historią”, które prowadzi Pan Maciej Podbielkowski, wieloletni pracownik muzeum, a także zajęciami organizowanym na terenie muzeum w ramach zajęć kulturalno- oświatowych.

Tekst: por. A. Penkin


Nasi partnerzy