#ResortSprawiedliwosciPomaga podopiecznym Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Pruszkowie

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu w ramach zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości akcji #ResortSprawiedliwościPomaga, w dniu dzisiejszym przekazali 70 książek o różnorodnej tematyce dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Pruszkowie.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest to zakład stacjonarny udzielający całodobowych świadczeń zdrowotnych w określonym czasie, obejmujących swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację osób nie wymagających hospitalizacji oraz zapewnia im pomieszczenia i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia. Celem zakładu opiekuńczo-leczniczego jest objęcie, w określonym czasie, całodobową opieką osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji pod nadzorem lekarskim.

Osoby starsze należą do tej grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Obecnie w obliczu pandemii COVID-19 takie miejsca jak ZOL w Pruszkowie są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Z uwagi na fakt, że w miejscach tych przebywają osoby z grup wysokiego ryzyka zarażenia wirusem, funkcjonariusze służewieckiej jednostki, postanowili zrobić niewielki gest w kierunku pacjentów tej placówki, czyli wzbogacić biblioteczkę placówki. Udzielenie pomocy w postaci przekazania książek urozmaici ofertę jaka do tej pory była dostępna w tym miejscu.

Badanie z 2009 roku na University of Sussex wykazało, że czytanie może zmniejszyć stres nawet o 68%. Także z naukowego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów filmowych. Czytanie angażuje jednocześnie wiele obszarów mózgu. Czytanie wspomaga koncentrację. Czytając tekst, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Dodatkowo w czasach kiedy jesteśmy przebodźcowani możemy liczyć na ukojenie przy książce, czytanie jest bowiem jak mówienie do siebie gdzieś głęboko w głowie, zapewnia uczucie kojącej prywatności.

Liczymy, że tak będzie i tym razem, ze nasi seniorzy zmagający się z problemami zdrowotnymi czytając książki przekazane z Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu będą mogli zanurzyć się w swoich myślach, odciąć od bólu i problemów.

Opracowała: ppor Agnieszka Tracz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.