Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia powstało w Warszawie

Ekspiacja za grzechy przeciwko życiu oraz propagowanie duchowej adopcji to jedne z zadań nowego, warszawskiego sanktuarium – Jasnogórskiej Matki Życia. Powstało w kościele Świętego Ducha. Uroczystej Mszy św. 8 grudnia, z udziałem generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego i paulinów z całej Polski, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Od niedzieli 8 grudnia archidiecezja warszawska ma nowe sanktuarium maryjne • Kard. Kazimierz Nycz na prośbę generała Zakonu Paulinów ustanowił diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w kościele rektorskim Świętego Ducha w Warszawie • To właśnie przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

W niedzielę 8 grudnia o godz. 18.00 metropolita warszawski przewodniczył uroczystej Mszy św. w najmłodszym stołecznym sanktuarium. Będzie ono miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny czczonej w Jasnogórskiej Ikonie. Oprócz rozwijania duchowości i pobożności maryjnej nowe sanktuarium będzie propagowało Dzieło Duchowej Adopcji oraz będzie miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Paulini, których każdorazowy przeor będzie kustoszem sanktuarium, będą też służyli penitentom w sakramencie pokuty oraz kierownictwem duchowym.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia metropolita warszawski udzielił pasterskiego błogosławieństwa “wszystkim wiernym, którzy zapatrzeni w przykład Maryi, Matki Życia podejmują modlitwę i apostolskie inicjatywy mające na celu obronę życia poczętego”. Przeor warszawskiego konwentu paulinów o. Marek Tomczyk podkreśla, że myśl ustanowienia w kościele Ducha Świętego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia to inicjatywa oddolna wiernych modlących się w tym miejscu w obronie życia. Po uzyskaniu aprobaty przełożonych zakonnych inicjatywa ta została potwierdzona dekretem metropolity warszawskiego, który ustanowił nowe sanktuarium.

W homilii metropolita warszawski podkreślił, że troska o ochronę życia powinna wiązać się z modlitwą w tej intencji oraz z działaniem. I właśnie od lat dzieje się to w paulińskim kościele na ul. Długiej, gdzie zapoczątkowano w 1987 r. dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego (od tego czasu w tym jednym tylko ośrodku złożono 19 tys. deklaracji duchowej adopcji). I gdzie powstało ponad 20 wspólnot neokatechumenalnych, których członkowie własnym świadectwem życia rodzinnego pokazują, jak cenne jest każde życie powołane przez Boga.

Misja tego miejsca modlitwy, refleksji, troski, a może nieraz i walki o poczęte życie będzie zawsze aktualna, bo hydra ciągle podnosi głowę i w imię różnych ideologii, wolności kobiety, prawo do życia od poczęcia jest nadal podważane – mówił kardynał.

I dodał: – Chcemy, żeby do tego sanktuarium przychodziły matki, żeby głęboką refleksje przeżywali ojcowie, którzy tak jak św. Józef mają święty obowiązek stać przy żonie, pod której sercem poczęło się życie i wspierać ją, zwłaszcza kiedy przychodzą różne trudności i pokusy. Chcemy, żeby przychodzili lekarze, którzy w imię lekarskich zasad, są naturalnymi obrońcami życia poczętego; żeby tu przychodzili politycy i robili to co do nich należy w kwestii ochrony życia poczętego, nie używając pokrętnych tłumaczeń.

Świątynia oo. paulinów na Nowym Mieście uzyskując rangę sanktuarium będzie miejscem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz celebracji codziennych liturgii, czuwań modlitewnych i nabożeństw ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przed obchodami uroczystości i świąt maryjnych w sanktuarium sprawowane będą Msze święte i nabożeństwa ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu dzieci poczętych a nienarodzonych. Natomiast codziennie, na zakończenie Mszy świętych odmawiany będzie Apel Jasnogórski.

Ponieważ z kościoła Świętego Ducha co roku w sierpniu wyrusza najstarsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ważnym rysem nowego sanktuarium będzie krzewienie ruchu pielgrzymkowego. Księża odprawiający Msze święte w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie będą mogli korzystać – w drodze przywileju – z formularza o Najświętszej Maryi Pannie, z uwzględnieniem specyfiki jasnogórskiej.

Szczególnie uroczyście będą obchodzone w sanktuarium uroczystości maryjne: 1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki, 25 marca – Zwiastowanie Pańskie, 3 maja – Matki Bożej Królowej Polski, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 26 sierpnia – Matki Bożej Częstochowskiej i 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto święta maryjne: 2 lutego – Ofiarowanie Pańskie, 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 31 maja – Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Odwiedzając sanktuarium w te dni będzie można uzyskać odpust.

Natomiast główną uroczystością odpustową kościoła będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ponadto, odpust będą mogli też uzyskać uczestnicy pielgrzymek zorganizowanych grupowo, oraz raz w roku, każdy wierny w dniu przez siebie wybranym. Ponieważ duszpasterzami sanktuarium są paulini – również w uroczystość patrona ich zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika czyli niedzielę po 15 stycznia, będzie możliwość uzyskania odpustu. Również wierni “ilekroć uczestniczą w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej” mogą uzyskać taki odpust.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.