Skazani z Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu opowiedzieli swoim dzieciom bajkę

Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie przy ul. Kłobuckiej mieli możliwość opowiedzenia swoim dzieciom bajkę. Znajdując się za więziennym murem, w czasach kiedy z uwagi na zalecenia profilaktyczne dotyczące ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa Służba Więzienna zmuszona była do zaprzestania realizacji widzeń, funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu, aby podtrzymać kontakt ojców ze swoimi dziećmi wpadli na niezwykły pomysł.

Pomysł inicjatywy w Areszcie na Służewcu zrodził się wraz z przyjściem na świat dziecka skazanego.

W czasach w których nie trzeba było wprowadzać obostrzeń skazani systematycznie korzystali z tzw. nagród wolnościowych. Przyznane na podstawie art. 138 par 1 p 7 i 8 kkw nagrody można zgodnie z art. 139 par 1 kkw przyznać skazanemu, którego postawa w czasie odbywanie kary uzasadnia przypuszczenie, że w czasie pobytu poza zakładem karnym będzie przestrzegał porządku prawnego, po odbyciu przez niego co najmniej połowy tej części kary, po której mógłby być warunkowo przedterminowo zwolniony. Skazani uczestniczyli więc na bieżąco w wychowaniu dzieci, pomagali partnerkom, wspierali rodzinne ognisko. Mogli być także obecni w pierwszych chwilach życia swoich dzieci. Obecnie, aby ten kontakt umożliwić tworzy się nowe stanowiska do połączeń za pomocą systemu internetowego, ale poszukuje się także nowych rozwiązań. Co zrobić, żeby noworodek mógł „poznać” ojca? Niedawno urodziło się jednemu ze skazanych dziecko. Dla swojej latorośli przeczytał „Roszpunkę”. To dla noworodka będzie pierwszy prezent od taty.

Znaleźliśmy rozwiązanie
Dzięki temu, że tata przebywający w więzieniu przeczyta bajkę nowo narodzonemu dziecku stworzy się szansa na to, ze głos taty stanie się dziecku bliski. Gdy z czasem tata będzie mógł skorzystać z przepustki lub zostanie zwolniony z zakładu karnego, dziecko słysząc znajomy sobie głos, z pewnością odwróci głowę, by odnaleźć w przestrzeni bliską sobie osobę.

Nagrana płyta będąca obecnie niespodzianką z czasem stanie się także przestrogą dla… taty.

Dla starszych dzieci też czytano
Czytanie sprawia, że dzieci wzbogacają swój słownik. Dzieci lubią, gdy wielokrotnie czyta się im tę samą książeczkę lub wierszyk. Bardzo szybko potrafią całą książeczkę odtworzyć z pamięci. Co sprawia im przyjemność. Słuchając bajeczki także tej odtwarzanej, maluch uczy się koncentrować na jednym bodźcu – co z pewnością przyda się później w przedszkolu lub szkole.

Skazani, którzy wzięli udział w dzisiejszej akcji czytania bajek na wstępie podali datę nagrania i skierowali parę słów do swoich dzieci- był to bardzo wzruszający moment… głosy się łamały a łzy napływały do oczu… także obserwatorom.

Tekst i zdjęcia ppor. Agnieszka Tracz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.