Uwaga!!! Oszuści działający metodą „na wnuczka” w powiecie nowodworskim

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na „wnuczka” czy „policjanta”. Mundurowi ostrzegają seniorów przed oszustami, prowadzą liczne kampanie informacyjne. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Chrońmy więc i uświadamiajmy swoich najbliższych!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”.

Kilka dni temu na terenie podległym czosnowskim i zakroczymskim policjantom, doszło do kilku takich zdarzeń.

Do 88-letniej mieszkanki gminy Czosnów zatelefonowała kobieta i przekonała pokrzywdzoną, że jej syn miał wypadek i pilnie potrzebne są pieniądze. Seniorka jeszcze tego samego dnia przekazała oszustowi 44 tysiące złotych.

Tego samego dnia na terenie gminy Czosnów do 85-latki zadzwoniła kobieta podająca się za jej synową. Poinformowała, że syn pokrzywdzonej miał wypadek i niezwłocznie potrzebuje pieniędzy. Następnie do 85- latki zadzwoniła osoba podająca się za jej córkę, również informując o wypadku. Na szczęście w tym samym momencie do staruszki przyszła jej córka, informując iż to nie ona dzwoniła, a syn 85-latki nie uległ żadnemu wypadkowi. W ten sposób kobieta nie straciła oszczędności swojego życia.

Następnego dnia do 94-letniej mieszkanki gminy Czosnów zadzwoniła kobieta podająca się za członka rodziny, informując o wypadku męża jej wnuczki. Za chwilę telefon zadzwonił po raz drugi. Osoba podawała się tym razem za wnuczkę starszej pani i prosiła o pieniądze dla swojego męża, który spowodował wypadek. Kobieta we wszystko uwierzyła. Na ulicy przekazała mężczyźnie, który przyszedł odebrać pieniądze, kwotę 47 tys.

Również 2 marca 2021 r. w Zakroczymiu 78-letnia kobieta przekazała oszustom kilkanaście tysięcy złotych.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie powiatu nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego też prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 775 22 01 do 04.

Pamiętajmy, że stosowaniu zasady „ograniczonego zaufania” w stosunku do nieznajomych. Niespodziewane telefony osób, podających się za członków rodziny bądź tez policjantów nie muszą skończyć się dla nas utratą oszczędności życia, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

PAMIĘTAJ!
– Odbierając telefon stacjonarny upewnij się, czy na pewno rozmawiasz z członkiem swojej rodziny. W tym celu musisz rozłączyć się z rozmówcą i odłożyć słuchawkę. Następnie raz jeszcze, sam musisz wybrać właściwy numer do członka swojej rodziny, w celu skontaktowania się z nim. Bez rozłączenia się, nie masz pewności, że osoba, z którą rozmawiasz lub do której ktoś cię przekierował jest na pewno członkiem twojej rodziny.
– Rozłącz się odkładając słuchawkę. Następnie raz jeszcze podnieś słuchawkę, połącz się za pomocą posiadanego przez siebie numeru telefonu z osobą najbliższą.
– Jak najszybciej skontaktuj się osobiście ze swoimi najbliższymi, sąsiadami, policją prosząc ich o pomoc i informując o zaistniałej sytuacji.
– Policja nigdy nie dzwoni z prośbą o przekazanie funkcjonariuszom pieniędzy, wypłaceniu ich z banku, zaciągnięciu kredytu, pozostawienie gotówki we wskazanym miejscu.
– Policja nigdy nie dzwoni z informacją o prowadzonych przeciwko oszustom działaniach i akcjach w których masz pomóc przekazując swoje oszczędności.

W razie wątpliwości skontaktujmy się niezwłocznie z Policją.

st. asp. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.