Wołomin: Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła

Pierwsza cerkiew mieściła się w istniejącym do dzisiaj drewnianym domu na ulicy Tramwajowej (obecnie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Dom był własnością A. M. Michalczonków, Białorusinów pochodzących z Wileńszczyzny. Został poświęcony na świątynię 29 czerwca 1930 r.

Pierwszym proboszczem parafii był ksiądz Borys Sobolewski. Według pisemnej relacji drugiego proboszcza, późniejszego arcybiskupa Anafasjewa (Atanazego) Matrosa, który w latach 30. XX w. jako młody mnich odprawiał tu nabożeństwa wieczorne i świętą liturgię w niedziele, cerkiew była skromna i mieściła się na poddaszu domu Michalczonków.

7 kwietnia 1935 r. położono kamień węgielny pod budowę świątyni u zbiegu ulic Kanałowej (obecnie ul. gen. Emila Fieldorfa) i Lipińskiej. Ocalała z pożaru wojny lista ofiarodawców, którzy materialnie wspierali budowę nowej cerkwi. Z dokumentu wynika, że przed II wojną światową (w latach 1935-1938) do parafii prawosławnej w Wołominie należało 110 rodzin.

Dom zastał ukończony i uroczyście poświęcony 29 czerwca 1938 r. w dniu Patronów św. Apostołów Piotra i Pawła. Ze starej cerkwi do dzisiaj zachowały się niektóre ikony (m.in. ikona św. Mikołaja) i wiele elementów wyposażenia.

W pierwszych latach powojennych do parafian wyznania prawosławnego w Wołominie przyjeżdżał raz w miesiącu ksiądz z Katedry Metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Od 1958 r. parafia ma stałego proboszcza.  Obecnie jest nim ksiądz Michał Dmitruk. Obecnie parafia liczy około 30 wiernych.

Od 2003 roku z Cerkwi wyrusza coroczna Warszawska pielgrzymka na świętą górę Grabarkę.

Boska Liturgia sprawowana jest w każdą niedzielę o godzinie 9:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.