niedziela, 19 Styczeń 2020

Zabił i zjadł swojego psa

W piątek (26.07) Prokurator Rejonowy w Legionowie skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Zbigniewa P. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora zastosował 3-miesięczny areszt. 53-latek podejrzewany jest o zabicie, oskórowanie a następnie zjedzenie swojego psa. Kilka lat wcześniej zabił swojego ojca i babkę oraz innego psa.

Mieszkaniec Białobrzegów w dniu 23 lipca 2019 r. zawiesił na bramie wjazdowej swojej posesji skórę oraz wnętrzności uśmierconej przez siebie suczki o imieniu Perełka. Przybyli na miejsce funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nieporęcie zastali właściciela zwierzęcia. Na jego ciele i ubraniu znajdowały się liczne ślady krwi. W trakcie oględzin, w których uczestniczył powiatowy lekarz weterynarii, ujawniono szczątki zwierzęcia również w pomieszczeniach kuchennych. Zabezpieczone ślady oraz dowody wskazywały, że Zbigniew P. zjadł fragmenty ciała zwierzęcia, a jego oskórowanie mogło nastąpić, gdy pies przejawiał funkcje życiowe.

W dniu 25 lipca 2019. Zbigniew P. usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie zarzut zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem (art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt) oraz znęcania się nad suczką od kwietnia 2019.r poprzez zaniechanie jakiejkolwiek opieki, w tym karmienia oraz uniemożliwiania dostępu do jakichkolwiek pomieszczeń mieszkalnych lub gospodarczych (art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt).

Zbigniew P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zbigniew P. jest osoba znaną organom ścigania. W 2001 roku dopuścił się zabójstwa swojego ojca oraz babki. W toku postępowania karnego został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w zakładzie psychiatrycznym, jednak w 2005r. sąd uchylił powyższy środek zabezpieczający.

W 2008r. Prokuratura Rejonowa w Legionowie skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia, którym zarzucono mu zabicie psa poprzez uderzenie siekierą w głowę w warunkach znacznie ograniczonej poczytalności.

Aktualnie przed sądem prowadzone jest inne postępowanie przeciwko Zbigniewowi P., któremu prokurator zarzucił popełnienie przestępstw znieważania i bezprawnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy publicznych (kuratorów sądowych oraz urzędników), kierowania gróźb karalnych oraz zniszczenia mienia. W trakcie procesu sąd uchylił stosowany wobec Zbigniewa P. tymczasowy areszt.

W ramach powyższych postępowań wydawano opinię świadczące o poważnych zaburzeniach psychicznych podejrzanego oraz świadczące, iż wyżej wymieniony stanowi zagrożenie dla otoczenia.

Marcin Saduś
Rzecznik Prasowy


Nasi partnerzy