Ćwiczenia Powiatowego Plutonu Ratowniczego „Pożar Fabryka” pod kryptonimem „Olejarnia 22”

W dniu 19 października 2022 roku odbyły się ćwiczenia Powiatowego Plutonu Ratowniczego „Pożar Fabryka” oraz wybranych jednostek OSP z Miasta i Gminy Kosów Lacki pod kryptonimem „Olejarnia 22”. Zostały one przeprowadzone na terenie Zakładu „Komagra” który zajmuje się pozyskiwaniem, obróbką i konfekcją oleju spożywczego w miejscowości Kosów Lacki.

Podczas ćwiczeń zaplanowano sprawdzenie i doskonalenie elementów akcji ratowniczej takich jak: alarmowanie i dysponowanie pododdziałów, tworzenie związków taktycznych. Ponadto ćwiczono prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych w obiektach przemysłowych z elementami ratownictwa medycznego i ratownictwa technicznego. W ćwiczeniach wzięło udział 8 zastępów z OSP i 2 zastępy z PSP.

Ćwiczenie składało się z 2 epizodów:
Epizod I – Ewakuacja pracowników zakładu, a także osób poszkodowanych, przeprowadzenie segregacji i przydzielenie priorytetów transportowo- leczniczych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym adekwatnie do odniesionych obrażeń.

Epizod II – Działania gaśniczo-ratownicze w natarciu i obronie na zagrożone budynki, ewakuacja przyciśniętej osoby poszkodowanej.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek KSRG podczas pożarów w budynkach produkcyjno – magazynowych, a także doskonalenie działań w związkach taktycznych, sprawdzenie mobilności jednostek i sprawności posiadanego przez nich sprzętu. Ponadto sprawdzono przygotowanie zakładu do prowadzenia akcji ratowniczej oraz z dowódcami zastępów rozpoznano możliwości i warunki prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Dzięki zaangażowaniu załogi zakładu i dobrej współpracy, ćwiczenia nabrały charakteru realnego zdarzenia. Składamy podziękowania kierownictwu firm „Komagra” i „Staoil” za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń.

Opracowanie: mł. asp. Robert Golatowski – Wydział Operacyjny KP PSP w Sokołowie Podlaskim
Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Tomczuk, mł. asp. Robert Golatowski, asp. Tomasz Plichta – KP PSP w Sokołowie Podlaskim

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.