Odpowie za posługiwanie się podrobionym prawem jazdy

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu żuromińskiego, który posłużył się sfałszowanym dokumentem. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem.

Na początku marca br., z niecodzienną sytuacją spotkali się żuromińscy policjanci. Mundurowi w Siemiątkowie zatrzymali do kontroli drogowej opla. W trakcie legitymowania kierującego nim mężczyzny okazało się, że 39-latek nie posiada w Centralnej Ewidencji Kierowców informacji dotyczącej jego uprawnień do kierowania pojazdami. 39-latek szybko wyjaśnił policjantom, że posiada uprawnienia, ale nie polskie. Następnie okazał dokument uprawniający go kierowania pojazdami kategorii m.in. A, B, B+E oraz C, wydany na terytorium Łotwy.

Mężczyzna powiedział mundurowych, że kilka lat temu przebywał na terytorium Łotwy, gdzie powyższe uprawnienia zdobył. Policjanci nabrali podejrzeń co do legalności okazanego dokumentu, które zdobył w krótkim odstępie czasu tj. 3 miesięcy. Mundurowi poinformowali mężczyznę, że zgodnie z ustawą o kierujących powinien posiadany blankiet prawa jazdy wymienić na polskie uprawnienia. Powodem tego jest uzyskanie stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski i obliguje go do tego 6 miesięczny termin po którym prawo jazdy traci ważność. Na dowód opieszałości 39-latka policjanci poinformowali go również, że takowe zameldowanie w Polsce posiada od połowy 2013 roku. Policjanci skierowali pismo do Wydziału Komunikacji i Transportu w Żurominie celem wyjaśnienia tej sprawy.

Pod koniec marca br. funkcjonariusze otrzymali odpowiedź z Wydziału Komunikacji i Transportu w Żurominie, która jednoznacznie potwierdziła przypuszczenia policjantów. Dokument jakim okazał się podczas kontroli 39-latek jest sfałszowany. Numer prawa jazdy co prawda istnieje, ale został wydany na terytorium Łotwy na inne dane osobowe.

W miniony poniedziałek (3.04) 39-latek usłyszał zarzut kierowania samochodem bez uprawnień, do czego się nie przyznał. Poinformowany został również, że żuromińscy kryminalni będą prowadzić sprawę z jego udziałem w kierunku art. 270§1KK, tj. – kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

asp. Tomasz Łopiński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.