Podsumowanie interwencji podczas weekendu

Podczas weekendu od 8 do 9 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy interweniowali 556 razy, w tym przy 122 pożarach, 375 miejscowych zagrożeniach oraz 59 fałszywych alarmach.

Strażacy odnotowali 10 pożarów w lasach oraz 45 pożarów upraw i suchych traw. Strażacy brali udział w 14 pożarach obiektów mieszkalnych.
Podczas weekendu strażacy interweniowali przy 62 wypadkach samochodowych na mazowieckich drogach, w których 38 osób odniosło obrażenia. W niedzielę 9 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy 29 razy usuwali skutki silnego wiatru, który wywołał front burzowy przechodzący przez teren woj. mazowieckiego.

Od 8 do 9 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy sześciokrotnie interweniowali na obszarach wodnych. Niestety jedna osoba utonęła, prawdopodobnie w wyniku przewrócenia się łodzi w miejscowości Czerwińsk nad Wisłą. Do kolejnego zdarzenia na wodzie doszło m. Góra Kalwaria w powiecie piaseczyńskim, gdzie w niedzielę 9 sierpnia 2020 roku ratownicy WOPR zgłosili Państwowej Straży Pożarnej utonięcie osoby na Wiśle. Poszukiwania zagonionej osoby prowadzono do godzin wieczornych, niestety bezskutecznie. Strażacy kontynuują działania poszukiwawcze od godzin rannych w poniedziałek 10 sierpnia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że podczas weekendu 8-9 sierpnia 2020 roku w Polsce utonęło aż 17 osób.

Apel o bezpieczeństwo nad wodą
W czasie upałów chętniej niż zwykle korzystamy z kąpielisk. MSWiA oraz służby apelują zatem o ostrożność w czasie wypoczynku nad wodą. Od początku czerwca do 5 sierpnia br. w Polsce utonęły 162 osoby, z czego tylko w pierwszych dniach sierpnia 16 osób.

W 2020 roku mazowieccy strażacy aż 265 razy interweniowali na obszarach wodnych, niestety 13 osób utonęło a 21 odniosło obrażenia. Od początki czerwca do 10 sierpnia 2020 roku strażacy na terenie woj. mazowieckiego interweniowali 146 razy na obszarach wodnych. W zdarzeniach nad wodą sześć osób straciło życie a 13 odniosło obrażenia.

Najwięcej interwencji na wodzie w 2020 roku podejmowali strażacy w Warszawie 50, powiecie płockim 24, powiecie lipskim 16 oraz pow. piaseczyńskim 13.

Przyczynami tragedii nad wodą są najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. Dlatego nigdy nie powinno się wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Dorośli powinni zwracać szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie. Należy też korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników wodnych. Sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 112. Dzięki temu możemy uratować czyjeś życie.

Pomocna może okazać się też aplikacja Regionalny System Ostrzegania, którą każdy może bezpłatnie zainstalować w swoim smartfonie. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze gdzie wypoczywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Aplikację RSO można pobrać na systemy operacyjne Android, iOS, Windows Phone.

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.