wtorek, 26 października 2021

11 obywateli Afganistanu zatrzymanych w naczepie TIR-a

Wczoraj (18.02) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali 11 – osobową grupę Afgańczyków, która przedostała się do Polski nielegalnie w naczepie TIR-a. Wśród zatrzymanych były kobiety i małe dzieci.

Do zatrzymania doszło na parkingu w miejscowości Grębiszew niedaleko Mińska Mazowieckiego, po otrzymaniu informacji od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim o ujawnieniu w jednym z samochodów ciężarowych grupy cudzoziemców. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze przystąpili do kontroli legalności pobytu wobec ujawnionych osób. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że są to Afgańczycy – 9 dorosłych osób z dwojgiem sześcioletnich dzieci. Wszyscy przekroczyli granicę Polski od strony Słowacji, ukryci w naczepie TIR-a na tureckich numerach rejestracyjnych. Z oświadczeń cudzoziemców wynika, że do pojazdu wsiedli w Rumunii dzięki pomocy nieznajomemu mężczyźnie, który miał zorganizować dalszą podróż do Niemiec za kwotę 1 500 EUR.

W sprawie został również przesłuchany w charakterze świadka kierowca ciężarówki – obywatel Turcji, który o całym incydencie nie miał pojęcia, do chwili postoju na polskim parkingu. Po zakończonych czynnościach, mężczyźnie zezwolono na kontynuację podróży.

Wobec wszystkich zatrzymanych osób wszczęto postępowanie przygotowawcze z art. 264 § 2 kk. tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem we współdziałaniu z innymi osobami. Wobec cudzoziemców rozpoczęto także procedurę administracyjną zmierzającą do zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

Na chwilę obecną 3 kobiety wraz z dwojgiem małoletnich dzieci umieszczono w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, natomiast 6 mężczyzn pozostaje w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych przy PSG w Warszawie, do momentu zakończenia wszystkich czynności w sprawie. Prawdopodobnie wobec wszystkich zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie obywateli Afganistanu w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.


Nasi partnerzy