1500 złotych i 15 punktów za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych otrzymał kierowca, który wyprzedził inny samochód na przejściu dla pieszych. To o 5 więcej niż przed 17 września br., kiedy zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Do zdarzenia doszło w Dzierżeninie, na DK-61. Policjanci z pułtuskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem dostawczym 71- letniego mieszkańca województwa łódzkiego, który na oczach mundurowych, na oznakowanym przejściu dla pieszych wyprzedzał osobówkę. Za popełnione wykroczenie na 71-latka został nałożony mandat w wysokości 1500 zł, a na jego konto wpłynęło 15 punktów karnych.

Nieodpowiedzialny kierowca musi się liczyć z tym, że jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat popełni to samo wykroczenie, kwota mandatu wyniesie już nie 1500, a 3000 zł w ramach tzw. „recydywy”. Dodatkowo jego konto powiększy się o kolejne 15 punktów karnych, co już będzie się wiązało z utratą prawa jazdy.

Znowelizowane przepisy prawa ruchu drogowego zakładają m.in., że punkty karne będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej po roku i to nie od dnia popełnienia wykroczenia, a od daty zapłacenia mandatu. Jeśli kierowca w tym czasie utraci prawo jazdy, będzie musiał przystąpić do ponownego egzaminu. Nie będzie już miał możliwości, tak jak wcześniej, skorzystać z kursu redukującego punkty karne.

Policjanci przypominają, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.