18,5 mln pasażerów na Lotnisku Chopina w 2023 roku.

Lotnisko Chopina zamknęło 2023 rok wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. Rekordowy okazał się tonaż obsłużonego cargo. W sierpniu stołeczny port zanotował najwyższą w historii liczbę odprawionych podróżnych w ciągu doby – 67.968 osób.

W minionym roku wyniki Lotniska Chopina znacznie przewyższyły prognozy, które zakładały, że liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 mln. W rzeczywistości stołeczny port obsłużył dokładnie 18.499.527 podróżnych. Ruch w stosunku do rekordowego, jak do tej pory, 2019 roku odbudował się w 98 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1.935.714), a najsłabszym luty (1.119.953).

Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.

W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. W ostatnim miesiącu 2023 roku Lotnisko Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu.

W 2023 roku Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w stołecznym porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen – ponad 11,4 mln.

Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 roku, kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton.

Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby przez terminal przeszło 67.968 osób, najwięcej w historii portu.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj, a czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos. Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.