czwartek, 08 grudnia 2022

Akcja „sprzątaMY” z udziałem Pary Prezydenckiej

W Nadleśnictwie Jabłonna w poniedziałek (21.06) Para Prezydencka wzięła udział w akcji „sprzątaMY”. Razem z uczniami i wolontariuszami oczyszczała fragment lasu w szkółce leśnej Skierdy.
– Lasy są naszym wspólnym dobrem, możemy tu odpocząć od miejskiego zgiełku, wyciszyć się. Las jest również ostoją dzikiej przyrody. Dlatego powinniśmy o las wspólnie zadbać, o co apelujemy do wszystkich rodaków – mówiła na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda. Przypomniała, że mimo pracy leśników, którzy co roku z polskich lasów wywożą 100 tys. m3 śmieci, odpadki zostawiane w lesie przez ludzi wciąż stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, powodują skażenie gleby i wód gruntowych, wywołują pożary. Niektóre będą się rozkładać nawet setki, tysiące lat, inne nie rozłożą się wcale.

Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom „sprzątaMY”, w tym młodym ludziom, harcerzom, uczniom, wolontariuszom i zachęcił, by organizowali podobne akcje w gronie znajomych. – Pamiętajmy też, kiedy idziemy do lasu, by wypocząć, pospacerować, czy zbierać jagody czy grzyby, postarajmy się zostawić las w co najmniej tak samo dobrym stanie, w jakim go zastaliśmy – apelował.

Akcja „sprzątaMY” została zainicjowana przez Parę Prezydencką 20 września 2019 r. Para Prezydencka wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątała fragment Puszczy Białej. Akcji towarzyszy kolejna inicjatywa Prezydenta RP i Małżonki „sadzimyMY”.


Zobacz również