Bezpieczeństwo podczas długiego weekendu

Sprzyjająca pogoda zachęca nas do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, m.in. nad wodą, w mieście, czy też z dala od miejskiego gwaru. Od 29 maja do 3 czerwca nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających będą czuwać policjanci stołecznego garnizonu.

Przed nami długi weekend, na który składa się katolickie święto „Bożego Ciała” i następujące po nim dni weekendowe. Wielu mieszkańców naszego regionu skorzysta z dnia urlopowego i będzie chciała spędzić słoneczne dni na świeżym powietrzu. Prognozy pogody zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno w mieście, jak i poza nim. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas samych zależy, czy będzie to bezpieczny, a tym samym udany długi weekend. Niezależnie od miejsca, w którym spędzamy wolny czas, bądźmy odpowiedzialni i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W najbliższych dniach na drogach Warszawy, jak również okolicznych powiatów spotkamy większą liczbę patroli, zwłaszcza w czasie „wyjazdów” i „powrotów”. Policjanci będą podejmować działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym, w tym środkami komunikacji zbiorowej, na dworcach autobusowych i kolejowych. Do zadań wielu załóg należeć będzie zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w uroczystościach religijnych, zabezpieczenie procesji, które tego dnia będą przechodziły ulicami wielu miejscowości.

W nadchodzących dniach funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji będą widoczni nie tylko na głównych szlakach komunikacyjnych, ale również na drogach lokalnych. Do zadań policjantów należeć będzie przede wszystkim kontrola prędkości, ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań za kierownicą, ale także reagowanie na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Należy spodziewać się także bezwzględnego karania osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających a także poruszających się bez wymaganych uprawnień.

Nad wodą

W nadchodzący długi weekend takie miejsca, jak Bulwary Wiślane, plaże nad Wisłą oraz pozostałe akweny wodne w stolicy i okolicach z pewnością będą oblegane przez mieszkańców Warszawy. W tych miejscach także nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych tzw. „dzikich” stanowi duże zagrożenie. Nie zapominajmy, że nawet woda stała, na przykład w jeziorze, dalej pozostaje żywiołem. W nagłych przypadkach wymagających interwencji służb ratowniczych prosimy o kontakt z numerem alarmowym 112.

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.