Blisko 40 kg suszu oraz 6,5 litra gotowego wywaru Ayahuasca zabezpieczyli otwoccy kryminalni

Kryminalni zatrzymali 4 osoby podejrzane o wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci DMT oraz Harminy. Grupa miała organizować narkotyczne ceremonie podczas, których uczestnicy zażywali silnie narkotyczny wywar Ayahuasca, podawany przez „Szamana”. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Troje z zatrzymanych osób na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku trafiło do aresztu, jedna została objęta policyjnym dozorem, połączonym z zakazem opuszczania kraju.

Policjanci zajmujący się zwalczeniem przestępczości narkotykowej w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku uzyskali informację o grupie osób skupionej wokół tzw. „Szamana”, która urządza narkotyczne spotkania podczas, których grupowo zażywany jest wywar Ayahuasca, a uczestnicy doznają przy tym narkotycznych uniesień. Jest to niebezpieczny wywar zawierający nielegalne substancje psychotropowe DMT oraz Harminę, które są niezwykle silnie uzależniającymi substancjami narkotycznymi. Zażywanie ich w połączeniu z niektórymi lekami może zakończyć się śmiercią.

Rozpracowanie tego typu środowisk jest niezwykle trudne z uwagi na hermetyczność grupy, do której zazwyczaj trafia się z polecenia. Kryminalni jednak postawili na nowoczesne technologie oraz żmudną pracę operacyjną. Policjanci ustalili, że mężczyzną mającym prowadzić ceremonię spożywania niebezpiecznego wywaru, jest 65-letni obywatel Stanów Zjednoczonych, który przyleciał do Polski. Kryminalni jednak nadal nie byli pewni miejsca, w którym odbędzie się spotkanie. Po raz kolejny nowoczesne metody pracy operacyjnej oraz ogromne zaangażowanie policjantów, przyniosły zamierzony skutek. Kryminalnym udało się pogłębić posiadaną wiedzę na temat środowiska zaangażowanego w narkotyczny biznes oraz o planowanej ceremonii podczas, której będzie spożywany wywar Ayahuasca. Gdy policjanci ustalili dokładny adres na terenie powiatu mińskiego, w którym miała odbywać się ceremonia, zaplanowali i przeprowadzili realizację, w którą zaangażowano znaczne siły i środki.

Na miejscu policjanci dynamicznie wkroczyli do budynku, w którym znajdował się 65-letni „Szaman”, organizatorzy spotkania oraz ponad 40 skupionych wokół nich uczestników, którzy mieli zażywać narkotyczny wywar. Tak duża liczba osób zastanych na miejscu ukazuję, skalę narkotycznego biznesu. Kryminalni zatrzymali 4 osoby podejrzane o uczestnictwo w organizowaniu przestępczego procederu, byli to 65-letni obywatel Stanów Zjednoczonych, jego 48-letnią żona, oraz właściciele budynku, w którym odbywała się ceremonia tj.: 35-letnia kobieta oraz 38-letni mężczyzna.

Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 40 kg nielegalnych substancji zawierających DMT, Harminę, z których sporządza się wywar oraz 6,5 litra gotowego wywaru Ayahuasca.

Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej z udziałem biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, którzy zabezpieczyli ślady i dowody przestępczego procederu. Policjanci dokładnie przebadali zabezpieczone substancje, określając ich chemiczny skład w tym zawartość nielegalnych substancji. Na miejscu pracował również policyjny pies z Komendy Stołecznej Policji, szkolony do tropienia narkotyków.

W Prokuraturze Rejonowej w Otwocku wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W powyższej sprawie zostało wszczęte, przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku, postępowanie przygotowawcze w formie śledztwa, w toku którego prokurator, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zawnioskował, do Sądu Rejonowego w Otwocku, o zastosowanie wobec zatrzymanych najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Otwocku postanowił zastosować areszt wobec trójki zatrzymanych, zaś 48-letnią żonę organizatora objął policyjnym dozorem, połączonym z zakazem opuszczania kraju.

sierż. szt. Patryk Domarecki

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.