„Ciężka noga” kosztowała ją 5 tysięcy mandatu i utratę prawa jazdy

Mandat karny w łącznej kwocie 5000 zł, 15 punktów karnych i utrata prawa jazdy na 3 miesiące- to konsekwencje zbyt szybkiej jazdy 24-letniej kierującej kią. Kobieta przekroczyła prędkość na obszarze zabudowanym aż o 80 km/h. Jak się okazało, nie pierwszy raz miała „ciężką nogę” i dlatego odpowiadała w warunkach tzw. recydywy drogowej.

W miniony piątek (5.04) policjanci z ciechanowskiej drogówki w Ciechanowie na ul. Armii Krajowej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd kia, którego kierująca jechała z prędkością 130 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Za kierownicą auta siedziała 24-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Jak się okazało, kobieta była już karana za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 31 km/h. W związku z tym została ukarana mandatem w wysokości 5000 złotych, a na jej konto wpłynęło 15 punktów karnych. Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h 24-latka straciła prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Apelujemy o rozwagę na drodze i zdjęcie nogi z gazu przypominając, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, że od tego, w jaki sposób prowadzimy pojazd, zależy zarówno bezpieczeństwo nasze jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że tzw. recydywa drogowa dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat karny jest wówczas dwukrotnie wyższy. Oprócz przekroczenia prędkości taryfikator zakłada, że wyższą karę m.in. za:

· nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
· złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
· wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
· niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
· omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych.
· wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
· wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
· prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.