13 września 2024 roku w miejscowości Gassy odbyły się ćwiczenia Kompanii Powodziowej „Piaseczno” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Objęły one szereg zadań mających na celu sprawdzenie niezawodności sprzętu, wyszkolenia ratowników, weryfikację procedur ratowniczych pod kątem możliwości ich wykorzystania w realnych działaniach podczas usuwania zagrożeń związanych z powodzią.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń zespół inspekcyjny Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej kompanii powodziowej „Piaseczno” WOO. Poza kompanią powodziową do ćwiczeń zaangażowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Piasecznie, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 3 m. st. Warszawy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gassach oraz Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie.
Na potrzeby przeprowadzenia ćwiczeń przyjęto następujące założenia:
– Awaria promu łączącego gminy Karczew i Konstancin- Jeziorna. Na pokładzie znajdował się pracownik obsługujący prom oraz 2 pasażerów. Prom zatrzymał się na środku rzeki. W wyniku gwałtownego zatrzymania dwóch pasażerów wpadło do Wisły. Na promie poszkodowany został pozostał pracownik obsługi. Jeden z pasażerów dopłynął do brzegu , drugi znajduje się w wodzie i spływa z nurtem rzeki.
– Na skutek stale podnoszącego się poziomu wody w Wiśle, przekroczone zostały stany alarmowe poziomu wody i stwierdzono przesiąkające miejscowo wały przeciwpowodziowe, które wymagają umocnienia, podniesienia oraz uszczelnienia przecieków.
– Na skutek występowania wody z koryta rzeki, która zalewa lokalne drogi oraz powoduje podtopienia pobliskich gospodarstw domowych i domów mieszkalnych w miejscowości Gassy i jej okolicach zaszła konieczność przepompowania wody do rzeki Wisły w celu osuszenia zagrożonych terenów.
W trakcie ćwiczeń wyznaczone zostały następujące zadania i cele do osiągnięcia:
– sprawdzenie gotowości i kompletności kompanii powodziowej WOO Piaseczno,
– działania ratownicze i ewakuacja osób znajdujących się na promie i na brzegu rzeki
– działania poszukiwawcze na wodzie i wzdłuż linii brzegowej,
– zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych przed przelaniem, przesiąkami, zabezpieczenie przebić hydraulicznych,
– sprawdzenie sprawności działania pomp do osuszania obiektów i terenów po zalaniach.
Wszystkie założone scenariusze, zadania i cele postawione przed uczestnikami zostały zrealizowane.
Ćwiczenia oceniane były przez rozjemców z Komendy Powiatowej PSP w Otwocku. Na zakończenie wnioski z ćwiczeń przedstawił dowódca kompanii powodziowej „Piaseczno” WOO, a podsumowania dokonał Kierownik Ćwiczeń kpt. Andrzej Gmerek – przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.