piątek, 07 października 2022

Ekologicznie i ekonomicznie w szpitalu w Sochaczewie

Wsparcie z UE w wysokości ponad 3,3 mln zł. umożliwi realizację projektu „Kompleksowa termomodernizacja ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej”. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, a także dyrektor szpitala Robert Skowronek.

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Jedną z przyczyn wysokich kosztów użytkowania budynków użyteczności publicznej są nadmierne straty ciepła powodowane przez np. złą izolację, nieszczelne okna i drzwi, a także źle funkcjonujące instalacje grzewcze. Dlatego warto poddawać budynki kompleksowej termomodernizacji.

Dla pacjentów, dla środowiska
Na kompleksową termomodernizację postawił Zespół Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Projekt dotyczy budynku A i C. Fundusze europejskie zostaną przeznaczone m.in. na modernizację instalacji centralnego ogrzewania. W planach jest też montaż kotłów gazowych, grzejników z oprzyrządowaniem, a także nowoczesnego systemu zarządzania energią. Modernizacji poddana będzie również instalacja ciepłej wody użytkowej z systemem BMS.

Szpital wymieni drzwi zewnętrzne oraz okna, zmodernizuje wentylację mechaniczną z funkcją klimatyzacji. Kolejne działania to docieplenie stropodachów w obu budynkach, wymiana oświetlenia (1321 sztuk) na energooszczędne wraz z montażem czujek ruchu oraz montażem inteligentnych liczników. Aby efekt działań był bardziej ekologiczny, na dachu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne. Inwestycja pozwoli szpitalowi zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem i eksploatacją. Wpłynie też na poprawę warunków leczenia pacjentów i pracy zatrudnionych w placówce pracowników. Cała modernizacja będzie kosztować 5,4 mln zł.


Zobacz również