Katastrofa lotnicza w Chrcynnie

W poniedziałek (17.07) przed godziną 20:00 wpłynęło zgłoszenie o wypadku lotniczym w miejscowości Chrcynno pod Nowym Dworem Mazowieckim – doszło do katastrofy małego samolotu pasażerskiego typu cessna. Maszyna uderzyła w hangar znajdujący się w pobliżu lądowiska.

Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali strażacy, którzy przeprowadzili akcję ratunkową. Ich działania w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wsparciu Zespołów Ratownictwa Medycznego w udzielaniu pomocy medycznej poszkodowanym. Następnie wykonywano dostęp do uwięzionych osób, w tym do pilota w kokpicie, który niestety nie przeżył.

W wyniku zdarzenia doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwa lotniczego, które zostało zabezpieczone jednym prądem piany ciężkiej pod statek powietrzny – nie doszło do pożaru.

Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, która po zapoznaniu się z sytuacją przejęła dowodzenie. Następnie przybył również Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera i Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie st. bryg. Artur Wójcik.

W działaniach, które trwały do późnych godzin nocnych, udział brało łącznie 17 zastępów straży pożarnej (PSP i OSP) – blisko 60 strażaków, w tym m.in. Sekcja Ratownictwa Medycznego z JRG 8 KM PSP m.st. Warszawy. Do akcji ratunkowej zadysponowano: 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą USAR (śmigłowiec wojskowy), 12 patroli Policji, 10 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia przybył również Wicewojewoda Mazowiecki Pan Sylwester Dąbrowski.

Dalsze działania straży pożarnej polegały na oświetleniu terenu akcji podczas prac prowadzonych przez Prokuraturę i Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

W zdarzeniu tym śmierć poniosło 5 osób oraz 8 zostało poszkodowanych (zostały przetransportowane do szpitali).

Opracowanie: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.