Kilkaset osób przebadało swój wzrok w Żyrardowie

Mieszkańcy Żyrardowa mogli skorzystać z bezpłatnych, przesiewowych badań finansowanych przez samorząd Mazowsza. Było to pierwsze z cyklu badań organizowanych w ramach akcji „Dobry wzrok Mazowszan”.

Na pierwsze z cyklu badań – zaplanowanych w ramach akcji „Dobry wzrok Mazowszan” – mieszkańców województwa zaproszono do Żyrardowa. Akcja finansowana jest z budżetu województwa mazowieckiego. Nadzór nad badaniami ma zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Chętni tłumnie stawili się w żyrardowskiej delegaturze urzędu marszałkowskiego przy ul. 1 Maja 17. Przesiewowe badania wzroku przeprowadzane były w godzinach od 9.00 do 17.00. By zachęcić mieszkańców, badaniom poddali się m.in. marszałek Adam Struzik oraz dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Żyrardowie – Grzegorz Dobrowolski, na własnym przykładzie pokazując, że badanie nie jest skomplikowane czy nieprzyjemne.

Zainteresowanie badaniami wzorku w Żyrardowie przerosło oczekiwania organizatorów. Uczestnicy chwalili formułę badań oraz fakt, że są one bezpłatne. Niektórzy mieszkańcy pytali, czy planowane są badania z innych kategorii. To wszystko potwierdziło, że jest ogromne zapotrzebowanie na działania profilaktyczne, a wiele osób jest zainteresowanych monitorowaniem własnego zdrowia.

Choroby oczu – nie tylko problem seniorów
Marszałek Adam Struzik, już w trakcie konferencji Profilaktyka i diagnostyka przesiewowa chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza, zwracał uwagę na przyczyny problemów ze wzrokiem, jakich trudno uniknąć przy dzisiejszym trybie i sposobie życia.

Choroby wzroku to dziś ogromny problem cywilizacyjny i społeczny, który dotyka coraz więcej osób. Praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, telewizorów nie sprzyja naszym oczom. Również coraz częstsze choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także niewłaściwie odżywanie i brak ruchu sprawiają, że choroby oczu dotykają osoby w coraz młodszym wieku – mówił podczas konferencji marszałek Adam Struzik.

Gdzie i kiedy odbędą się kolejne badania wzorku dla mieszkańców Mazowsza?
Docelowo badania będą realizowane na całym Mazowszu. Nie są potrzebne żadne skierowania, ani zapisy. Wystarczy w dniu, w którym się odbywają przyjść pod wskazany adres.

Płock
10 marca badania będą przeprowadzane w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku, przy ul. Kolegialnej 17 (w godzinach 9.00-17.00).

Ciechanów
17 marca w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie, przy ul. Okrzei 8 (w godzinach 9.00-17.00).

Bodzanów
24 marca w Bodzanowie. Pacjentów zapraszamy do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Głowackiego 22 (również w godzinach 9.00-17.00).

Zapraszamy!

Dedykowana infolinia
Mieszkańcy Mazowsza dzwoniąc pod numer infolinii 602 63 44 00 mogą zaczerpnąć informacji na temat badań wzroku (w poniedziałki w godz. 16.00 – 21.00 i w piątki w godz. 8.00 – 13.00). Za jej prowadzenie odpowiada partner projektu – Retina AMD Polska. Retina jest stowarzyszeniem, którego misją jest ochrona Polaków przed utratą wzroku. Od 25 lat gromadzi i upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczynach chorób, ich przebiegu oraz możliwości leczenia i rehabilitacji.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.