poniedziałek, 25 października 2021

Kolejne unowocześnione wagony w barwach PKP Intercity

PKP Intercity odebrało 40 wagonów zmodernizowanych dla przewoźnika przez PESA Bydgoszcz. Tym samym zrealizowana została podstawowa, warta 165 mln zł brutto część podpisanej w 2018 roku umowy. Unowocześnione wagony przewidziane są do kursowania na terenie całej Polski.

Warty 165,5 mln zł brutto kontrakt na modernizację 40 wagonów typu 141A-20 PKP Intercity podpisało z PESA Bydgoszcz w kwietniu 2018 roku. W listopadzie tego samego roku przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzył zamówienie o modernizację kolejnych 20 jednostek. Wartość kontraktu obejmującego dostawę łącznie 60 wagonów wzrosła wówczas do ponad 248 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity 40 zmodernizowanych pojazdów PESA Bydgoszcz zrealizowała podstawową część kontraktu. Zgodnie z jego postanowieniami pozostałe wagony trafią do przewoźnika do końca drugiego kwartału 2021 roku.

Bezustannie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna kolej. Dlatego tak cenna jest konsekwencja, z jaką PKP Intercity realizuje swoje inwestycje w nowoczesny tabor. Stale rosnąca jakość usług będzie tym czynnikiem, dzięki któremu pasażerowie będą chętnie wracać na kolej po czasowym spadku zapotrzebowania na podróże spowodowanym epidemią. Ekologiczna kolej ma ambicję stać się środkiem transportu pierwszego wyboru i nowe projekty taborowe to zapewnią –mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Poza naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi także późniejsze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

Inwestycje realizowane przez PKP Intercity to dobry przykład tego, jak z powodzeniem działać na wielu polach. Nasz narodowy przewoźnik stara się o to, by pasażerom podróżowało się coraz lepiej i wygodniej, co obserwuję korzystając z usług PKP Intercity. Jednocześnie poprzez współpracę z polskimi producentami, takimi jak bydgoska PESA, Spółka wspiera naszą gospodarkę. To bardzo ważne dla nas wszystkich. Ministerstwo Aktywów Państwowych zachęca spółki Skarbu Państwa do podejmowania podobnych, wielostronnie korzystnych inicjatyw, w tym do współpracy z rodzimymi firmami. Oczywiście w ramach rachunku ekonomicznego, a także z zachowaniem najwyższej jakości zamawianych usług czy produktów, a także przepisów o konkurencyjności – dodaje Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Komfortowe wagony dla podróżnych w całej Polsce

Zmodernizowane wagony to pojazdy z trzema przedziałami klasy pierwszej (łącznie 18 miejsc siedzących) i bezprzedziałową częścią klasy drugiej z 48 miejscami siedzącymi. Są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy Internet. Modernizacja objęła także instalację elektronicznego systemu informacji pasażerskiej, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz toalet z zamkniętym układem.

Unowocześnione wagony są przewidziane na trasy:

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok;
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok;
  • Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście;
  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wlkp.;
  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

Kolejne nowoczesne, komfortowe i bezpieczne wagony to następny krok w podnoszeniu jakości podróżowania naszymi pociągami. Zmodernizowane pojazdy będą służyć pasażerom w całej Polsce, a ich liczba w kolejnych miesiącach będzie systematycznie rosnąć wraz z odbiorem kolejnych pojazdów od bydgoskiego producenta – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 


Nasi partnerzy