Kontenery i szamba betonowe na wagach ITD

Dwie przeładowane ciężarówki wycofali tymczasowo z dalszej jazdy funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Nienormatywne pojazdy z kontenerami i szambami betonowymi zatrzymano koło Radomia. Za stwierdzone nieprawidłowości przewoźnikom grożą kary pieniężne.

Na drodze wojewódzkiej nr 735 w Młodocinie Mniejszym, patrol ITD zatrzymał do kontroli 8-osiowy zestaw składający się z ciągnika siodłowego i dwóch naczep. Ciężarówką należącą do polskiego przedsiębiorcy przewożono dwa załadowane kontenery z Gdańska do Radomia. W tym przypadku powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia dozwolonego tonażu. Jak się okazało tzw. „stonoga” z ładunkiem ważyła 65,6 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Kierujący nie miał wymaganego zezwolenia kategorii V na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. Oprócz tego ciężarówka o masie przekraczającej 60 t powinna poruszać się z pojazdem pilotującym, którego nie było.

Tego samego dnia, w miejscowości Jedlińsk, inny patrol mazowieckiej ITD zatrzymał do kontroli ciężarówkę przewożącą trzy szamba betonowe z pokrywami. W tym przypadku 5-osiowy zespół pojazdów również skierowano do najbliższego punktu kontrolnego. Ciężarówka z ładunkiem ważyła 47,1 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Niewłaściwy tonaż spowodował też przekroczenie dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę o 3,2 t. Naciski wynosiły 22,2 t zamiast przepisowych 19 t.

Obie kontrole miały ten sam finał. Inspektorzy zakazali kierowcom ciężarówek dalszej jazdy do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.