piątek, 07 października 2022

Lotnisko Chopina z bardzo dobrymi wynikami na koniec Wakacji

Sierpniowe wyniki przewozowe Lotniska Chopina pokazują, że sezon wakacyjny udało się zakończyć z sukcesem. W sierpniu po raz drugi w tym roku stołeczny port przekroczył barierę miliona obsłużonych pasażerów. Ostatni miesiąc okazał się najlepszy od początku pandemii.

Zauważalnie wzrosła liczba obsługiwanych pasażerów, linie lotnicze wznowiły zawieszone połączenia, zwiększają częstotliwość rejsów oraz zapowiadają dalsze otwieranie nowych kierunków. Dzięki temu wyniki przewozowe Lotniska Chopina były naprawdę zadowalające – nie tylko w sierpniu, lecz także przez cały sezon wakacyjny. Warto wspomnieć, że 8 sierpnia padł tegoroczny rekord wśród odprawionych pasażerów – tego dnia na Lotnisku Chopina pojawiło się 42 547 pasażerów.

Cieszymy się z sierpniowych wyników, które pokazują, że oferta Lotniska Chopina doskonale wpisuje się w oczekiwania podróżnych – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik prasowy Lotniska Chopina – Mamy świadomość, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale dynamiczna odbudowa ruchu daje nadzieję na wypracowanie dobrego wyniku w tym roku.

Zauważalny wzrost liczby obsłużonych pasażerów
W czerwcu warszawskie lotnisko odprawiło 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,040 mln, a w sierpniu, który okazał się miesiącem rekordowym, aż 1,185 mln. Tak dobre wyniki stołecznego portu bardzo cieszą, szczególnie że ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 80 proc. lepszy od zeszłorocznego sierpnia i o ponad 500 proc. lepszy od wyników z początku roku. Jednocześnie ostatni bilans to już nie połowa, lecz ponad 61 proc. tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 4,085 mln pasażerów.

W okresie od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (55,8 proc.). Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym Lotnisko Chopina wyprzedza w tym rankingu lotniska w Wiedniu, Frankfurcie, Amsterdamie czy Berlinie.

Największy udział w sukcesie mają przewoźnicy czarterowi
Znaczny udział w tym ożywieniu ma ruch czarterowy, który od początku kryzysu odbudowywał się powyżej średniej rynkowej. Loty związane z zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia. W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion, a wśród przewoźników obsługujących połączenia nierozkładowe największą popularnością cieszyły się Enter Air (56 proc.), za nim Smartwings (24 proc.) i PLL LOT (8 proc.).

Paryż najchętniej wybieraną trasą regularną
Wśród regularnych połączeń zagranicznych najczęściej wybierane były te pomiędzy Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą, ale do najpopularniejszych tras według liczby pasażerów należą Paryż, Londyn i Amsterdam. Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, największą i niesłabnącą popularnością cieszy się PLL LOT (60 proc.), za nim jest WIZZ Air (22 proc.), a na trzecim miejscu Lufthansa (4 proc.).

Rynki o liczbie pasażerów powyżej wyników z 2019 roku
Zadowalające wyniki to nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ w sierpniu liczba pasażerów do siedmiu państw, biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i ruch czarterowy, była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku: Albania – wzrost o 485 proc., Dominikana – 376 proc., Tanzania – 208 proc., Grecja – 156 proc., Kenia – 128 proc., Turcja 109 proc. i Macedonia Północna – 101 proc. To pokazuje, że na rynkach wakacyjnych popyt nie tylko wrócił, lecz także przebił rekordowe wyniki z 2019 roku.

Cargo na rekordowym poziomie
Lotnisko Chopina notuje rosnący tonaż towarów – wyniki te utrzymują się na podobnym, wysokim poziomie. W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. cargo wyniosło ponad 61 tys. ton, a w całym sierpniu ponad 8,6 tys. ton, co daje wynik powyżej wartości, które notowaliśmy w rekordowym 2019 roku kiedy to było 8,3 tys. ton, a jednocześnie o ponad 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jesień na Lotnisku Chopina
Dziś, 24 września, WIZZ Air wystartował z rejsami na Fuerteventurę w archipelagu Wysp Kanaryjskich, w niedzielę 26 września PLL LOT otwiera bezpośrednie połączenie do Dubaju, a 30 września do tego samego portu uruchamia rejsy linia flyDubai.


Zobacz również