Międzynarodowe warsztaty TECHCA w Radomiu

O szczegółowych kontrolach stanu technicznego ciężarówek i zabezpieczeniu ładunków rozmawiali przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego ze swoimi odpowiednikami z dziesięciu zagranicznych służb kontroli transportu drogowego. W trakcie międzynarodowych warsztatów, odbywających się w ramach działalności organizacji Euro Contrôle Route, zagraniczni inspektorzy korzystali również z najnowocześniejszego sprzętu kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego.

Od poniedziałku do środy (10-12 października), w Centralnym Ośrodku Szkolenia Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu odbywały się warsztaty szkoleniowe z udziałem przedstawicieli służb kontroli transportu drogowego zrzeszonych w międzynarodowej organizacji Euro Contrôle Route. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wymienili się doświadczeniami i praktykami odnośnie kontroli stanu technicznego pojazdów oraz zabezpieczenia przewożonych ładunków ze swoimi odpowiednikami z: Belgii, Chorwacji, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii, Słowenii, Rumunii oraz Węgier.

Warsztaty podzielono na część teoretyczną i praktyczną. Zagraniczni specjaliści towarzyszyli jednego dnia polskim inspektorom w trakcie kontroli drogowych w MOP Zakrzew na ekspresowej „siódemce” koło Radomia. Obejrzeli służbowe pojazdy i najnowocześniejszy sprzęt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego. Szczegółowe kontrole stanu technicznego ciężarówek prowadzono z użyciem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, którą dysponuje od kilku miesięcy Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu.

W trakcie wspólnych kontroli drogowych stwierdzono kilka nieprawidłowości. W naczepie zestawu ciężarowego wykryto usterkę zagrażającą bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jedno z kół pojazdu nie hamowało, gdyż był odłączony przewód układu hamulcowego. W innym pojeździe stwierdzono wyciek oleju. Szczegółowe kontrole z użyciem specjalistycznych zestawów diagnostycznych zakończyły się w dwóch przypadkach również wykryciem zabronionej ingerencji w pracę tachografów ciężarówek. Zastrzeżenia kontrolerów z europejskich krajów wzbudził też sposób zabezpieczenia niektórych przewożonych ładunków.

Ostatni dzień warsztatów służył podsumowaniom. Analiza konkretnych przypadków z przedstawicielami europejskich służb jest najlepszą okazją do wymiany doświadczeń i praktyk z codziennej pracy. Tego typu spotkania szkoleniowe przedstawicieli służb kontrolnych mają jeden wspólny cel – poprawę bezpieczeństwa drogowego, zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku transportowym i poprawę warunków pracy w transporcie drogowym.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.