Nie ma taryfy ulgowej dla pijanych rowerzystów

Mimo wielu policyjnych apeli do cyklistów, na drogach powiatu pułtuskiego nadal zatrzymywani są miłości jednośladów, którym wyobraźnia pozwala na kierowanie po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości – stanie zagrażającym sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

W czasie zbliżającej się wiosny rowerzyści są częstymi uczestnikami ruchu drogowego i zdarzają się osoby, które ruszają w podróż, znajdując się pod wpływem alkoholu. Takie zachowanie stwarza realne zagrożenie na drogach dla innych uczestników ruchu, dlatego policjanci przeprowadzają częste kontrole cyklistów. W efekcie pułtuscy policjanci zatrzymali w ostatnich dniach dwóch nietrzeźwych kierujących rowerami.

Pierwsza kontrola miała miejsce w Pułtusku na ul. Tartacznej. Badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał promil alkoholu w organizmie. Sprawdzenie w policyjnym systemie przyniosło kolejny, zaskakujący efekt. Okazało się, że mężczyzna ma orzeczony sądowy, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów rowerowych. Zgodnie z kodeksem karnym, za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, mężczyzna odpowie za popełnione wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości.

Kolejnego rowerzystę, który miał wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi na drodze mundurowi zatrzymali na ul. Warszawskiej w Pułtusku. Badanie alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie 44-letniego mężczyzny.

Po raz kolejny przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila – 2,5 tysiąca złotych.

Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa. Sąd dodatkowo może orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

Pogoda zachęca do korzystania z jednośladu warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku!

Autor: kom. Milena Kopczyńska/KPP w Pułtusku

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.