Sąd Rodzinny i Nieletnich zadecyduje o dalszym losie 16-letniego mieszkańca Piaseczna. Nieletni postanowił wsiąść za kierownicę auta należącego do swojego kolegi i ruszyć na przejażdżkę ulicami miasta. Podróż przerwali mu policjanci piaseczyńskiego Wydziału Ruchu Drogowego. W tej sytuacji odpowiedzialność poniesie nie tylko nieletni, ale też właściciel auta!
Wśród wielu młodych ludzi panuje mylne przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prawnych prowadząc samochód bez prawa jazdy. Przecież nie mogą otrzymać punktów karnych, bo i jak miołby się to stać. Takie myślenie jest oczywiście błędnym! Przepisy prawa jasno stanowią, że każdy kto prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, podlega odpowiedzialności, a w sytuacji, gdy za kierownicę pojazdu decyduje się wsiąść nieletni, sprawa trafia do sądu rodzinnego, który może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 21 roku życia.
W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich swój finał będzie miała sprawa 16-letniego mieszkańca Piaseczna, który nie mając uprawnień do kierowania pojazdami, postanowił wsiąść za kierownicę mercedesa i wybrać się w podróż, którą na ulicy Mleczarskiej w Piasecznie przerwali funkcjonariusze piaseczyńskiego Wydziału Ruchu Drogowego. Okazało się, że nieletni w aucie nie jest sam. Towarzyszyły mu dwie osoby: 16-letni kolega oraz 23-latek, który okazał się być właścicielem pojazdu. Dlaczego za kierownicą mercedesa siedział 16-latek, a umożliwił mu to pełnoletni właściciel, żaden z nich nie umiał odpowiedzieć. 23-latek był już jednak znany funkcjonariuszom, ponieważ zaledwie kilka tygodni wcześniej poruszał się mercedesem osobiście – w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień. W trakcie kontroli na jaw wyszło również, że mercedes, którym jechali, nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, jak również badań technicznych.
Nieletni zostali przekazani pod opiekę rodziców, a auto trafiło na policyjny parking. 16-latek wkrótce przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich odpowie za kierowanie pojazdem pomimo braku do tego uprawnień, a także stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odpowiedzialności karnej nie uniknie również 23-latek, który świadomie udostępnił swój pojazd osobie nieletniej.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 96 § 1 pkt. 2 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny.
My rodzice natomiast, nie pozostawajmy obojętni na to, co w wolnym czasie robią nasze dzieci.
st. asp. Magdalena Gąsowska/ea