Nieprawidłowa waga i zły stan techniczny

Wstrzymaniem transportów pustaków ceramicznych i jabłek zakończyły się kontrole zestawu ciężarowego i samochodu dostawczego. Oba pojazdy były przeładowane i niesprawne technicznie. Nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia.

Na ekspresowej „siódemce” w pobliżu Szydłowca, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Zestawem były przewożone pustaki ceramiczne z Oleśnicy do miejscowości Rudzienko. Powodem tej kontroli było podejrzenie przekroczenia tonażu. Ciężarówkę skierowano zatem na wagi inspekcyjne. Zestaw z przewożonym ładunkiem ważył 47 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Naciski osi pojazdu członowego nie przekraczały dozwolonych norm. W trakcie dalszej kontroli, inspektorzy stwierdzili również znaczny wyciek oleju z ciągnika siodłowego. Z powodu wykrytych naruszeń zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu ciężarowego i zakazano dalszej jazdy. Kierowcę ukarano mandatem karnym. Za przekroczenie tonażu zostanie także wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika drogowego. Grozi mu kara pieniężna.

W tym samym dniu oraz w tym samym miejscu, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał również samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Bus przewoził zdecydowanie za dużo jabłek z okolic Ostrowca do Szydłowca. Auto ważyło 7,2 t zamiast dopuszczalnych 3,5 t. Oprócz tego z silnika wyciekał olej na jezdnię. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, zakazali dalszej jazdy z miejsca kontroli i ukarali kierowcę mandatem karnym.

Przeciążone pojazdy przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni jezdni i konstrukcji obiektów inżynieryjnych w ciągu dróg. Poruszanie się po drogach przeładowanych pojazdów wpływa też na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Taki pojazd ma przede wszystkim dłuższą drogę hamowania i zaburzoną stateczność. Przewożenie za dużej ilości ładunku to również przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.