poniedziałek, 25 października 2021

Nowa funkcjonariuszka w szeregach siedleckiej policji

Nowa funkcjonariuszka w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach ma cztery łapy, wierne spojrzenie i mnóstwo chęci do pracy – taka właśnie jest suczka rasy owczarek niemiecki zakupiona przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu. Nadano jej służbową nazwę Oktawia. Ta niespełna 2-letnia suczka będzie się szkoliła pod okiem swojego nowego opiekuna – asp. Mariusza Misiaka, który od 4 lat zajmuje się także innym policyjnym psem patrolowo-tropiącym.

Oktawia będzie szkolona w kategorii tropiącej. Każdy pies kwalifikowany do tresury musi wykazać się predyspozycjami w zależności od kategorii oraz musi spełniać określone wymogi zdrowotne. Psy poddawane są próbom charakteru i na tej podstawie określona zostaje ich przydatność do tresury i dalszej pracy. Próby te, w zależności od kategorii, obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika, czujność i popęd do samoobrony.

Po zakwalifikowaniu psa do dalszej tresury następuje kilkumiesięczna intensywna praca przewodnika z psem. To czas wzajemnego poznawania się i uczenia. Poznawania nowych miejsc, ludzi, zwierząt oraz uczenia wzajemnej współpracy. W konsekwencji powstaje znakomity duet przewodnik-pies, który wielokrotnie sprawdza się w codziennej służbie. Oprócz nowego partnera w służbie, asp. Mariusz Misiak otrzymał coś o wiele cenniejszego – szansę na wiernego i lojalnego przyjaciela.

Powodzenia w dalszej służbie!

Autor: mł. asp. Edyta Sułkowska


Nasi partnerzy