niedziela, 11 kwietnia 2021

Nowy tomograf dla szpitala w Ostrołęce

Ostrołęcki szpital wzbogacił się właśnie o nowoczesny tomograf komputerowy za blisko 4 mln zł. Zakup był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu.

Ostrołęcki szpital wzbogacił się właśnie o nowoczesny tomograf komputerowy za blisko 4 mln zł. Zakup był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu.

Ten program unijny uruchomiliśmy właśnie z myślą o naszych mazowieckich szpitalach. Dzięki temu zabezpieczyliśmy je zarówno w środki ochrony osobistej, jak i w specjalistyczny sprzęt medyczny, co w dobie walki z pandemią koronawirusa ma szczególne znaczenie. Zakupiony do ostrołęckiego szpitala tomograf zapewni pacjentom nowoczesną i dokładną diagnostykę, bez nadmiernego obciążania ich organizmów promieniowaniem czy środkami kontrastującymi – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Revolution EVO z kontenerem MUM006 o powierzchni ponad 117 m², który trafił do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce to nowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań. Zapewni szybką, bezpieczną i pewną diagnostykę pacjentów. Zastosowany w nim algorytm ASiR-V pozwala zredukować o 82 proc. dawkę promieniowania, jaką pacjent będzie musiał pochłonąć podczas badania. Ponadto nowoczesna technologia tomografu pozwala na podanie mniejszej ilość jodowych środków kontrastowych, co zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. Jest to szczególnie ważne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia chorych zarażonych COVID-19, bo daje szansę na ograniczenie dalszej ekspansji choroby.

To dobre wieści dla pacjentów. Badanie tomografem jest nie tylko bezbolesne, ale przede wszystkim bardzo dokładne, bo pozwala na przebadanie praktycznie wszystkich części ciała. A wszyscy wiemy, jak ważne w procesie leczenia są precyzja i czas. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe są szanse na wyleczenie. Poza tym zastosowana w nim technologia pozwala na przeprowadzenie badania bez nadmiernego obciążania organizmu pacjenta, co jest szczególnie istotne u chorych na COVID-19 – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

Zakup tomografu był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Oprócz ostrołęckiego szpitala tomografy trafią również do: Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz SP ZOZ w Lipsku.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.


Nasi partnerzy