wtorek, 13 kwietnia 2021

W sobotę (07.03) w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Uroczystość odbyła się w 8 rocznicę powołania jednostki.

Uroczysta zbiórka poprowadzona została według ceremoniału pożarniczego. Na miejsce uroczystości przybył Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie bryg. Artur Gonera, który odebrał meldunek o gotowości do uroczystej zbiórki oraz dokonał przeglądu pododdziału.

W swoim przemówieniu Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podziękował druhom za codzienną służbę dla mieszkańców i na ich rzecz.

– Jesteście prężną jednostką, co stanowi przykład tego jak prężnie się tutaj zgromadziliście. Z tego co wiem ostatni rok był dla Was również ciężki. Wyjazdów było dużo. Jesteście jednostką, która realnie wspiera Państwową Straż Pożarną w Nowym Dworze Mazowieckim i widać, że robicie to w kilku różnych aspektach zarówno gaśniczym ale i ratownictwie wodnym ale i widzę pieski poszukiwawcze, jakże ważne podczas poszukiwania osób zaginionych w terenie. Cieszę się, że w krótkim czasie jesteście w stanie zebrać się i działać. Dołączyliście dziś oficjalnie do elity w Straży Pożarnej – mówił bryg. Artur Gonera.

Decyzję o włączeniu w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego na ręce prezesa druha Mariusza Torbusa przekazali Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, Wicestarosta nowodworski oraz Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. Modlitwę w intencji strażaków odmówił ks. kan. Józef Zając. W apelu wziął udział również I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Mazowieckim podinsp. Marcin Stypiński oraz Komendant Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim Piotr Rogiński.

Cała uroczystość odbyła się równo 8 lat lat po tym jak 7 marca 2012 roku zawiązano stowarzyszenie, które zapoczątkowało działalność jednostki. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomiechówku i Zakroczymiu.

Powstanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne to efekt pasji i zaangażowania jej pomysłodawców – Radka Rybaka, instruktora płetwonurkowania i Norberta Wysockiego, zawodowego strażaka i płetwonurka. W jednostce jest blisko 90 druhów z czego ponad 50 osób posiada kurs podstawowy strażaka oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wśród strażaków 27 to ratownicy wodni a 12 to nurkowie.


Nasi partnerzy