Otwarcie szpitala w Legionowie

Szpital Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie został uroczyście otwarty. Pacjenci mogą korzystać z usług placówki od 21 stycznia. To chyba najbardziej i najdłużej wyczekiwana inwestycja na terenie powiatu legionowskiego.

Nieco ponad dwa lata upłynęły od pierwszego wbicia łopaty na placu budowy szpitala w Legionowie do uruchomienia gotowego obiektu, co nastąpiło 19 stycznia. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, komendant Szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie płk dr n. med. Robert Ryczek, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście. – To ważna chwila przede wszystkim dla Legionowa, ale także, myślę, że dla służby zdrowia, również dla Wojska Polskiego, dlatego że zaczynamy dziś działanie szpitala w Legionowie, stanowiącego filię Wojskowego Instytutu Medycznego, a więc jesteśmy gotowi do tego, aby nieść pomoc wszystkim potrzebującym. (…) Ten szpital jest otwarty dla mieszkańców powiatu, mieszkańców województwa mazowieckiego. (…) Ten szpital odznacza się tym, że pracuje w nim bardzo dobrze przygotowana do spełniania swoich obowiązków kadra. (…) To bardzo mocno podkreślam, że to wszystko, co zostało zaplanowane i przeprowadzone w Legionowie, opiera się na doświadczeniach WIM, na doświadczeniach kadry, lekarzy wojskowych i pracowników WIM-u, a wszyscy doskonale wiemy, że Wojskowy Instytut Medyczny odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę. Jestem pewien, że dobre zdrowie będzie w Legionowie, można powiedzieć, że już od dziś jest w Legionowie – mówił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

Innowacje na miarę potrzeb
W legionowskim szpitalu znajduje się 90 łóżek i następujące oddziały – chorób wewnętrznych i kardiologii z pracownią hemodynamiki, chirurgii, ginekologii, okulistyki, intensywnej terapii oraz oddział przyjęć i pomocy doraźnej. Do tego dochodzą bloki operacyjne i specjalistyczne pracownie diagnostyki, w tym m.in. bardzo nowoczesne – mammograficzna i endoskopowa, jako instrumenty szeroko rozumianej profilaktyki onkologicznej. Struktura i organizacja szpitala wyprzedzają swój czas, jednocześnie wpisując się w założenia krajowego planu transformacji systemu ochrony zdrowia na lata 2022-2026. Oddziały zostały zaplanowane w oparciu o wnikliwe analizy dotyczące potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu oraz kluczowe dziedziny, w których szybka i dostępna pomoc są najważniejsze dla ratowania zdrowia i życia. Znajduje to potwierdzenie choćby w tym, że aż 30 proc. miejsc to łóżka intensywnej terapii.
Jeśli pacjent będzie wymagał diagnostyki lub leczenia, których nie ma możliwości przeprowadzić w Legionowie, automatycznie stanie się pacjentem WIM przy ul. Szaserów w Warszawie. Oferowany w ten sposób model opieki jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem w kraju i można oczekiwać, że z racji swoich walorów – kompleksowości i koordynacji, szybko będzie się upowszechniać jako rozwiązanie podnoszące sprawność systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Oddział Przyjęć w szpitalu w Legionowie działa w podobnym trybie jak SOR, a w swojej funkcji jest znacznie lepiej niż oddział ratunkowy dopasowany do zakresu działalności szpitala, co przekłada się na najwyższą jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń. W jego strukturze znajduje się oddział obserwacyjny z ośmioma łóżkami. Pacjenci zgłaszający się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia oraz przywożeni przez karetki otrzymują tu pomoc przez całą dobę (diagnostyka i leczenie) w zakresie dostępnych specjalizacji, a następnie zostają wypisani do domu lub hospitalizowani. Jak zapewniają przedstawiciele WIM, legionowski Oddział Przyjęć jest nowocześniejszy i lepiej wyposażony niż większość Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w kraju.

Opieka ambulatoryjna dla pacjentów zapewniona będzie w Lecznictwie Ambulatoryjnym Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie, czyli w dotychczasowej przychodni Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Budynek przychodni został połączony z nowym budynkiem szpitala. Informacje na temat szpitala oraz dane teleadresowe znajdują się na www.wim.mil.pl w zakładce Szpital WIM Legionowo.

Zlokalizowany na osiedlu Piaski szpital ma sześć kondygnacji (pięć naziemnych i jedną podziemną). Całkowity koszt inwestycji, w całości sfinansowanej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, to ponad 160 mln zł. Szacowane roczne koszty działalności szpitala to około 34 mln zł.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.