Pałac Ojrzanów. Oaza spokoju i dobrego smaku

Zaledwie pół godziny jazdy samochodem na południowy zachód od centrum Warszawy, w otoczeniu lasów, sadów i łąk, znajduje się oaza ciszy i spokoju: zespół parkowo-pałacowy w Ojrzanowie. Rezydencja wybudowana pod koniec XIX wieku według projektu Władysława Marconiego otoczona jest starodrzewem, który udało się zachować w możliwie najbardziej naturalnym charakterze. To idealne miejsce zarówno do aktywnego wypoczynku, na przykład spacery nordic walking czy sesje jogi na świeżym powietrzu, jak i słodkiej bezczynności na hamakach lub wieczorach przy ognisku.

Odrestaurowany z wielką pieczołowitością pałac został przystosowany do wielu funkcji . Jest eleganckim hotelem z restauracją, do której można podczas weekendu wpaść na obiad. Sale koncertowa i restauracyjna znakomicie nadają się na konferencje, spotkania biznesowe oraz nieduże uroczystości rodzinne. A w sezonie odbywają się tu imprezy kulturalne, m.in. koncerty muzyki poważnej i spotkania literackie.

Zielony trójkąt Janki – Mszczonów – Tarczyn
Jeśli odcinek drogi S8 od Janek do Mszczonowa potraktujemy jak podstawę trójkąta równoramiennego, a jego ramionami staną się odcinki dróg E77 i 876 zbiegające się w Tarczynie, to dokładnie pośrodku nakreślonej w ten sposób figury odnajdziemy zespół parkowo-pałacowy w Ojrzanowie. Leży w zakolu rzeki Utraty, a otaczający pałac park ma ponad 9 hektarów.

Na wschodzie rozpościerają się Lasy Młochowskie z najstarszą na Mazowszu dąbrową i grupowym pomnikiem przyrody – zespołem kilkudziesięciu modrzewi liczących ponad 200 lat i po 40 metrów wysokości.
Na południu, w stronę Tarczyna, jak okiem sięgnąć – sady i łąki. W pobliżu duży tor motocrossowy, kluby jeździeckie i strzelnica.

Na zachodzie grądy, łęgi i olsy, piękne zalesione tereny, w wielu miejscach wciąż o charakterze puszczańskim, z rezerwatem Skulski Las. Ponad 400 gatunków roślin! Od ruchu położonej na północy trasy S8 oddzielają Ojrzanów prawie trzy kilometry łąk, sadów i niewielkich miejscowości.

Historia majątku
Pierwsze wzmianki o Ojrzanowie pochodzą z XVI w. Majątek pierwotnie należał do rodziny Ojrzanowskich, ale przez lata zmieniali się kolejni właściciele tej posiadłości: Goryński, Mińscy, Zarembowie, a od 1834 roku Stadniccy. Prawdopodobnie to właśnie ci ostatni ufundowali pałac zaprojektowany przez Władysława Marconiego, syna Henryka. Budynek pałacowy w stylu klasycystycznym powstał pod koniec XIX wieku.

II wojna światowa nie oszczędziła pałacu w Ojrzanowie. Budynek przetrwał w bardzo złym stanie. W 1946 r. cały zespół parkowo-pałacowy został sprzedany rodzinie Zielińskich, którzy w latach 60. odstąpili go Stowarzyszeniu PAX. Później właścicielem majątku była firma Inco – Veritas, która prowadziła tu działalność przez wiele kolejnych lat.

Nowe życie Pałacu Ojrzanów
W 2009 r. pałac wraz z otaczającym go ogrodem został kupiony przez prywatnego właściciela. Trwający prawie 10 lat remont generalny pozwolił przywrócić miejscu dawny blask. I nadać mu nowe życie. Budynek pałacowy został odrestaurowany z dużą dbałością o zachowanie detali, jak piękny drewniany sufit w sali koncertowej czy zabytkowy piec kaflowy, a wystrój został wzbogacony o współczesne, designerskie detale.

Uroczyste otwarcie Pałacu Ojrzanów – hotelu z restauracją – nastąpiło w 2019 r. Goście mają tu do wyboru 9 butikowych pokoi z łazienkami, a w każdym z nich widać wyjątkową dbałość o szczegóły i niepowtarzalność. Pomieszczenia są przestronne i komfortowe, z malowniczym parkiem za oknami, który zachwyca o każdej porze dnia i niezależnie od pory roku. Idealne miejsce na weekendowy relaks z dala od miasta.

Sala koncertowa i restauracyjna to miejsca, w których organizowane są konferencje, warsztaty, spotkania biznesowe oraz kameralne uroczystości rodzinne. W sezonie odbywają się tutaj również wydarzenia kulturalne. Koncerty, wieczory autorskie czy wystawy mają w pałacowych wnętrzach wyjątkową oprawę i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności.

Pałacowa restauracja
Idealnym uzupełnieniem wizyty w Pałacu Ojrzanów jest obiad w tutejszej restauracji, która serwuje dania tradycyjne, wegetariańskie i wegańskie. Co ważne, jest to kuchnia sezonowa, wszystkie dania są zdrowe, świeże i smaczne, a większość ziół i warzyw pochodzi z pałacowego warzywnika.

Pałacowa Piwniczka obfituje w ekologiczne przetwory domowej roboty. Smak i zapach chleba na zakwasie wypiekanego na miejscu według autorskiej receptury jest niepowtarzalny. W większość domowych produktów można zaopatrzyć się w sklepiku, który mieści się w pałacu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.