Płacił znalezioną kartą bankomatową, usłyszał zarzuty

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zatrzymali 38-letniego mieszkańca Ciechanowa, który używając cudzej karty płatniczej przeprowadził kilkanaście nieautoryzowanych transakcji płatniczych w różnych sklepach na terenie Ciechanowa.

Do ciechanowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która zawiadomiła, że w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie w sklepie, utraciła swoją kartę płatniczą. Logując się na swoje konto bankowe zobaczyła jednak, że ktoś wielokrotnie używał jej karty, robiąc płatności w różnych sklepach.

Policjanci podjęli czynności mające na celu ustalenie osoby, która w nieuprawniony sposób korzysta z cudzej karty. Tego samego dnia ciechanowscy policjanci ustalili dane personalne osoby robiącej nieautoryzowane płatności. Był to 38-letni mieszkaniec Ciechanowa. Policjanci podczas przeszukania mieszkania ciechanowianina znaleźli kartę płatniczą należącą do zgłaszającej.

Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Następnego dnia funkcjonariusze przedstawili mu zarzuty wykonania zbliżeniowych transakcji płatniczych przy użyciu znalezionej karty bankomatowej.

Warto przypomnieć, że płatność kartą zbliżeniową, którą znaleźliśmy jest traktowana w polskim prawie jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk).

Przypominamy, że w przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów, czy też kart płatniczych należy przekazać je do wydającego organu. Nie obowiązuje tu powszechnie utarte powiedzenie „znalezione – nie kradzione”. Osoby, które np. zagubiły kartę powinny pamiętać o natychmiastowym powiadomieniu placówki banku i zablokowaniu możliwości dokonywania płatności, co pozwoli uniknąć utraty środków znajdujących się na koncie. Kartę można zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Autor: kom. Jolanta Bym

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.