niedziela, 22 maja 2022

Płockie Dni Pastoralne

„Kościół na Mazowszu po doświadczeniu pandemii i w dobie procesu synodalnego” – pod takim hasłem w dniach 20-21 kwietnia br. odbędą się Płockie Dni Pastoralne. Kościół płocki wraca do tych spotkań po przerwie spowodowanej pandemią. Wykłady dla księży i liderów świeckich będą miały miejsce w NovymKinie Przedwiośnie w Płocku.

W dniach 20-21 kwietnia br. przedstawiciele Parafialnych Rad Duszpasterskich i księża wezmą udział w Płockich Dniach Pastoralnych. W tym roku zostaną one poświęcone problemom duszpasterstwa po pandemii oraz nowym wyzwaniom związanym z trwającym procesem synodalnym.

Płockie Dni Pastoralne rozpoczną się w bazylice katedralnej o godz. 9.30 nabożeństwem eucharystycznym, nawiązującym do Dni Eucharystycznych, które trwają w parafiach diecezji płockiej. Potem uczestnicy przejdą do pobliskiego NovegoKina Przedwiośnie, gdzie wygłoszone zostaną dwa referaty. Będą one stanowić kanwę do podjęcia dyskusji o problemach duszpasterskich diecezji płockiej.

O godz. 10.15 słowo wprowadzenia wygłosi biskup płocki Piotr Libera (20 kwietnia) oraz biskup pomocniczy Mirosław Milewski (21 kwietnia). O godz. 10.25 dr hab. Aleksander Bańka, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosi prelekcję pt. „Synodalność w realiach duszpasterstwa parafialnego”. Następnie o godz. 10.55 o „Strategiach Kościoła (po) pandemii” powie ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po dyskusji wierni i księża o godz. 12.15 przejdą do kilku sali na pracę w grupach pt. „Parafie Diecezji Płockiej po doświadczeniu pandemii i w dobie procesu synodalnego – widzieć, ocenić, działać”. Praca ta zostanie podsumowana około godz. 13.30. Zakończenie obrad nastąpi około godz. 13.45.

Organizatorem Płockich Dni Pastoralnych jest wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej.


Zobacz również