Podrobione oświadczenia

Odmową wjazdu na terytorium Polski oraz wszczęciem dochodzenia w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP wbrew przepisom zakończyła się podróż dwóch obywateli Gruzji, którzy do kontroli okazali sfałszowane oświadczenia powierzenia pracy w firmie, w której rzekomo mieli podjąć zatrudnienie.

W poniedziałek (10.08) na Lotnisku Chopina, po przylocie samolotu z Kijowa do kontroli granicznej stawiło się dwóch mężczyzn, przedstawiając oryginalne gruzińskie paszporty wraz z dokumentami uzupełniającymi ich cel i warunki pobytu w Polsce. Mężczyźni zadeklarowali przyjazd do naszego kraju w celu podjęcia pracy w jednej z firm, na dowód czego okazali funkcjonariuszom oświadczenia o zamiarze wykonywania pracy. Dokumenty wzbudziły wątpliwości funkcjonariuszy, co do ich autentyczności. Jak się okazało oświadczenia zostały wykonane na wzór oryginalnych dokumentów, a w bazach danych SG oświadczenia nie zostały zarejestrowane. W celu dalszych szczegółowych sprawdzeń skontaktowano się z przedstawicielem firmy, który jednoznacznie stwierdził, że nigdy nie ubiegał się o zatrudnienie Gruzinów.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy, podstępem, wbrew przepisom posługując się jako autentycznymi, podrobionymi na wzór oryginalnych oświadczeń, Gruzinom odmówiono wjazdu na terytorium RP. Wszczęto także wobec nich postępowanie za naruszenie przepisów art. 264 § 2 k.k. oraz art. 270 § 1 k.k. oraz przesłuchano w charakterze podejrzanych. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych czynów. Złożyli wyjaśnienia oraz dobrowolnie poddali się karze grzywny w wymiarze 20 stawek dziennych liczonych po 25 złotych. Jutro odlecą do Kijowa.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.