Podsumowanie zdarzeń po przejściu frontu atmosferycznego

W poniedziałek 17 stycznia 2022 roku na terenie całego kraju wydano ostrzeżenia meteorologiczne związane z silnym wiatrem, który w porywach miał przekraczać 100 km/h w centrum Polski.

W wyniku przechodzącego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się z północy na południe kraju, straż pożarna interweniowała 5 640 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województwa mazowieckiego 1 296, co stanowi 22,98% wszystkich akcji ratowniczych w kraju.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie grodziskim – 172, powiecie piaseczyńskim – 131, w Warszawie – 108 oraz w powiecie wołomińskim – 79.

Przedstawienie wybranych zdarzeń, w których brali udział mazowieccy strażacy w dniu 17 stycznia 2022 r.

Przasnysz:
m. Olszewiec zerwany dach budynku gospodarczego uderzył w słup energetyczny.
Ostrołęka:
m. Wykrot, gm. Myszyniec, strażacy usuwali powalony maszt internetowy z dachu budynku szkoły podstawowej. W działaniach uczestniczyła m. in. grupa wysokościowa „OSTROŁĘKA 7”.
Sochaczew:
m. Sochaczew, ul. Staszica – częściowo zerwana połać dachowa z hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Sochaczewie. Dzieci zostały ewakuowane z hali chwilę przed uderzeniem wiatru.
m. Czerwonka Wieś, gm. Sochaczew – zniszczony budynek gospodarczy, na budynku zerwany dach razem ze stropem, uszkodzony szczyt budynku.
Mława:
m. Mława, zerwany dach z hali magazynowej – uszkodził zaparkowane samochody osobowe oraz naczepę samochodową.
Ostrów Mazowiecka:
m. Ostrów Mazowiecka, zerwany dach na budynku mieszkalnym parterowym murowanym (uszkodzeniu uległa ściana szczytowa budynku oraz blacha wraz z więźbą dachową, które przemieściły się na posesję, uszkadzając samochód, jak również na ogrodzenie z sąsiednią posesją, uszkadzając przęsła ogrodzenia).
Piaseczno:
m. Mysiadło, doszło do całkowitego zerwania poszycia dachowego z budynku garażu wolnostojącego. Poszycie dachu z garażu spadło na podwórko właściciela posesji, natomiast kilka części dachu (blacha) zawiesiła się na pobliskich drzewach nad drogą.
Mińsk Mazowiecki:
m. Mińsk Mazowiecki, w wyniku silnego wiatru zostało zerwane pokrycie dachu z budynku Pałacu, w którym znajduje się Miejski Dom Kultury. W wyniku zdarzenia uszkodzone zostało około 50 m2 blachy na dachu.
Wyszków:
trasa S8, na skutek podmuchu silnego wiatru wywrócony został samochód ciężarowy z naczepą nie przewożący żadnego ładunku. Brak osób poszkodowanych. Na skutek wywrócenia w pojeździe doszło do uszkodzenia przewodów paliwowych oraz zbiornika, co wymagało przepompowania paliwa. Na czas stawiania pojazdu na koła i uprzątnięciu go z jezdni, ruch na trasie S8 w kierunku Warszawy był całkowicie zablokowany, a Policja zorganizowała objazd.
Warszawa:
ul. Puławska – w wyniku silnego podmuchu wiatru na samochód osobowy wywrócił się samochód ciężarowy z naczepą.

Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, na podstawie danych ze Stanowiska Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.