poniedziałek, 25 października 2021

Podszywał się pod Szweda

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali mężczyznę, który podczas kontroli granicznej posłużył się szwedzkim paszportem nalężącym do innej osoby.

Do zdarzenia doszło podczas odprawy granicznej przed odlotem samolotu do Toronto. Mężczyzna po przylocie z Göteborga stawił się do kontroli paszportowej przedstawiając oryginalny szwedzki paszport. W trakcie analizy dokumentu funkcjonariusz stwierdził, że wizerunek osoby zamieszczony w paszporcie nieznacznie różnił się od wizerunku podróżnego, który się nim posługiwał. Dlatego też wobec cudzoziemca dokonano dodatkowych sprawdzeń, które ostatecznie potwierdziły podejrzenia funkcjonariusza, że dokument przedstawiony do kontroli należy do innej osoby.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom posługując się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby mężczyzna został zatrzymany (art. 264 § 2 w zb. z art. 275 § 1 kk.) Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego czynu. Oświadczył, że jest obywatelem Somalii, przedstawiając funkcjonariuszom swoje prawdziwe dane. Mężczyzna potwierdził, że celem jego podróży była Kanada, w której chciał zamieszkać. W trakcie czynności cudzoziemiec wyraził wolę złożenia wniosku o ochronę międzynarodową. Po przyjęciu wniosku, wydano mu Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca. Dzisiaj Komendant PSG Warszawa – Okęcie wystąpi do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy III Wydział Karny w Warszawie o wydanie postanowienia o umieszczeniu mężczyzny w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 60 dni.


Nasi partnerzy