Policjanci wydali nakazy opuszczenia mieszkania

Policjanci z Posterunku Policji w Pilawie wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec 51-latka, który stosował przemoc wobec żony. Ponadto dzielnicowy gminy Teresin również wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu wobec 69-latka podejrzewanego o stosowanie przemocy wobec żony. Funkcjonariusze wykorzystali instrumenty prawne pozwalające na szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

Do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o agresywnym zachowaniu 69-latka w stosunku do swojej żony. Na miejsce pojechali mundurowi z Posterunku Policji w Teresinie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało ponad 2 promile.

Podejrzany usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą. Dzielnicowy z Teresina chcąc zapewnić bezpieczeństwo pokrzywdzonej wykorzystał przepisy, które nadały policjantom uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania.

Kilka dni temu około godz. 20 policjanci z posterunku w Pilawie zostali wezwani na interwencję domową do jednej z miejscowości w gminie Parysów. Na miejscu policjanci ustalili, że zachodzi uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy ze strony 51-latka wobec żony. Mężczyzna pod wpływem alkoholu był agresywny, ubliżał żonie, groził jej pobiciem, a w dniu interwencji chciał ją uderzyć, jednak nie dopuścił do tego syn. Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi podjęli decyzję o zastosowaniu wobec 51-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.

Zgodnie z tzw. ustawą antyprzemocową sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nie bądźmy obojętni na tego rodzaju problem społeczny. Jeden telefon może przerwać dramat, który trwa w danej rodzinie od wielu lat. Nie czekajmy, aż zrobi za nas to ktoś inny i reagujmy za każdym razem kiedy mamy podejrzenie tego rodzaju przestępstwa.

Każda rodzina zagrożona przemocą domowa pozostaje od momentu ujawnienia tego faktu w zakresie zainteresowania dzielnicowego, który jest zobowiązany do regularnego odwiedzania rodziny i w razie potrzeby stałej współpracy z pozapolicyjnymi instytucjami pomocowymi.

Zapewniamy, że osoby, które dopuszczają się stosowania przemocy domowej nie unikną odpowiedzialności karnej. Ważne jest, aby osoby dotknięte tego rodzaju przestępstwem miały odwagę zwrócić się o pomoc.

mł. asp. Magorzata Pychner/asp. Agnieszka Dzik

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.