Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Żurominie

10 maja z okazji Powiatowych Obchodów „Dnia Strażaka 2023” o godzinie 11:45 spod budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie, w asyście orkiestry, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pododdziałów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu żuromińskiego do Kościoła pw. Św. Antoniego z Padwy na uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków i ich rodzin.

Po uroczystej Mszy, pododdziały, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali do pobliskiego parku miejskiego pod pomnik Ofiar II Wojny Światowej na dalszą część obchodów. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Maciejowi Wąsikowi, który dokonał przeglądu i powitania pododdziałów. Następnie podniesiono flagę państwową wraz z odegraniem hymnu Państwowego.

W dalszej części uroczystości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie st. bryg. Zbigniew Kąpiński przywitał gości i wszystkich uczestników obchodów oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Po przemówieniu Komendanta Powiatowego PSP dokonano wręczenia jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Chamsku Złotego Znaku Związku OSP RP.

Następnie wręczono nagrody, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe:

„Brązowym medalem za długoletnią służbę ” nadanym przez Prezydenta RP odznaczonych zostało dwóch funkcjonariuszy;
„Brązową odznaką zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżniono 2 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Żurominie;
siedmiu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Żurominie i dwóch strażaków OSP odznaczono medalami za zasługi dla pożarnictwa, które nadało Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Na wyższy stopień służbowy awansowano:

  • w korpusie aspirantów do stopnia aspiranta dwóch funkcjonariuszy
  • w korpusie podoficerów do stopnia starszego ogniomistrza jednego funkcjonariusza, do stopnia ogniomistrza dwóch funkcjonariuszy i do stopnia młodszego ogniomistrza dwóch funkcjonariuszy.
  • W dowód uznania dla dotychczasowych osiągnięć przyczyniających się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości kulturowej Polski, Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów uhonorowało Krzyżem Niepodległości I kl. z gwiazdą st. bryg. Zbigniewa Kąpińskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Żurominie.

Dopełnieniem uroczystości było wręczenie nagrody pieniężnej przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego w dowód uznania postawy jednego z funkcjonariuszy KP PSP Żuromin, który w czasie wolnym był przypadkowym świadkiem zdarzenia i udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wyniku pożaru budynku mieszkalnego.

W czasie apelu odczytano również Decyzję Komendanta Głównego PSP o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki OSP Chamsk z gminy Żuromin.

Kolejnym elementem uroczystości były przemówienia okolicznościowe przybyłych na święto strażaków gości, tj. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Macieja Wąsika, parlamentarzystów oraz przedstawiciela Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Piotrowski.

Na koniec uroczystego apelu pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, Sekretarz Stanu w MSWiA, parlamentarzyści oraz delegacje służb mundurowych złożyły wieńce w hołdzie poległym.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin, redagowała sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: Joanna Kaczmarczyk – KP PSP Żuromin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.