czwartek, 13 maja 2021

Pożar lasu w powiecie wołomińskim

W piątek 3 kwietnia 2020 około godziny 11:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wołominie otrzymało zgłoszenie o pożarze trawy w okolicy miejscowości Krawcowizna. Po przybyciu pierwszych jednostek okazało się, że faktycznie doszło do pożaru lasu w kompleksie leśnym pomiędzy miejscowością Krawcowizna a drogą krajową nr 50 w Gminie Strachówka.

Pierwsze działania straży pożarnej polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru, jednak silny wiatr nie pozwalał na jego całkowite zatrzymanie. Dopiero przybycie dodatkowych samochodów straży pożarnej pozwoliło na opanowanie pożaru i rozpoczęcie przelewania pogorzeliska aż do zmierzchu.

Z uwagi na warunki nocne, ograniczające właściwe dogaszenie pogorzeliska, na miejscu pożaru pozostawiono jednostki dozorujące. Następnego dnia przystąpiono do dalszego dogaszania, a działania gaśnicze zostały zakończone przed godziną 18 w sobotę 4 kwietnia 2020 roku. Spaleniu uległo około 12 hektarów poszycia leśnego.

Razem w działaniach w ciągu dwóch dni uczestniczyło 25 samochodów straży pożarnej, w tym w pierwszym dniu dwa plutony gaśnicze z powiatu węgrowskiego i mińskiego. Razem na miejscu pożaru pracowało 110 strażaków, których swoimi siłami wspomagali leśnicy z Nadleśnictwa Łochów. Działania gaśnicze trwały ok. 30 godzin.

Wołomińscy strażacy apelują aby być ostrożnym i nie zaprószać ognia w lasach. Pożary lasów niszczą środowisko naturalne oraz angażują jest wiele jednostek straży pożarnej, które mogą być potrzebne np. przy wypadku drogowym lub pożarze domu.

W 2020 roku na terenie woj. mazowieckiego powstało aż 2493 pożarów traw oraz 233 pożary w lasach.

Opracowanie: kpt. Daniel Kwiatkowski – Komenda Powiatowa PSP w Wołominie,
Zdjęcia: KP PSP Wołomin.


Nasi partnerzy