wtorek, 27 lipca 2021

Psy w Zakładzie Karnym Siedlce

Pies – “najlepszy przyjaciel człowieka” towarzyszy mu w codziennym życiu od tysięcy lat. Współcześnie psy wspierają funkcjonariuszy Służby Więziennej w

Pies – “najlepszy przyjaciel człowieka” towarzyszy mu w codziennym życiu od tysięcy lat. Współcześnie psy wspierają funkcjonariuszy Służby Więziennej w zapewnieniu bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych.

1 lipca obchodzony jest Dzień Psa. Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, jest symbolem prawdziwej przyjaźni, oddania, wierności, a przebywanie z nim rozładowuje stres i napięcie. Dzięki temu, że natura obdarzyła psy doskonałym węchem są one przyjmowane w szeregi Służby Więziennej w celu wykrywania substancji, których transfer na teren jednostki penitencjarnej jest niedozwolony. Psy w służbie biorą udział w kontroli pojazdów, przedmiotów, osób ubiegających się o wstęp na teren jednostki, a także kontroli cel mieszkalnych czy miejsc zatrudnienia osadzonych.

Do niedawna w działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w jednostce penitencjarnej funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Siedlcach wspierała Negra, suka rasy owczarek niemiecki, która obecnie cieszy się zasłużoną emeryturą. Swoją służbę rozpoczęła w 2012r. w tutejszej jednostce penitencjarnej. Negra przepracowała w Służbie Więziennej 8 lat i wielokrotnie przyczyniła się do udaremnienia transferu środków odurzających na teren zakładu karnego. Obecnie pies przebywa poza jednostką u swojego opiekuna.

Na jej miejsce w 2020 r. przyjęto nową “funkcjonariuszkę”- Nolę, sukę rasy owczarek holenderski. Nowy pies skończył specjalistyczne, wstępne szkolenie, po którym przystąpi do pracy. Negrze życzymy dużo zdrowia i odpoczynku, Noli zaś – samych sukcesów zawodowych na tym trudnym odcinku służby.

Tekst: sierż. Rafał Król
Zdjęcia: sierż. Rafał Król, ppor. Przemysław Turyk, por. Zbigniew Śpiewak
Opracowanie: ppor. Przemysław Turyk


Nasi partnerzy