Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca kredyty przez internet

17 osób, w wieku od 32 do 69 lat zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podczas operacji, w której udział wzięło 120 policjantów z wielu jednostek Policji w całym kraju. Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, oszustwa internetowe, fałszowanie dokumentacji i wyłudzanie kredytów. Policjanci zabezpieczyli mienie przestępców m. in. w postaci samochodów o wartości niemal 1 mln. zł. Wobec 5 podejrzanych Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy Biura, a także z innych jednostek policji w tym kontrterrorystów z Kielc i Radomia, w łącznej liczbie 120 funkcjonariuszy, przeprowadzili pod koniec września operację, której celem było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy, oszustwami na szkodę banków i innych instytucji finansowych, oraz wytwarzaniem i posługiwaniem się sfałszowanymi dokumentami kreującymi fikcyjną sytuację dochodową tzw. „słupów”, przy wykorzystaniu m.in. bankowości elektronicznej.

Funkcjonariusze zatrzymali na terenie całej Polski 17 osób w wieku od 32 do 69 lat. W miejscach zamieszkania tych osób przeprowadzono przeszukania, w wyniku których zabezpieczono 6 samochodów o wartości niemal 1 mln. zł., kilkaset dokumentów potwierdzających działalność zorganizowanej grupy przestępczej i ponad 90 cyfrowych nośników pamięci a także narkotyki w postaci marihuany.

Podejrzani wykorzystywali do swoich przestępczych działań Internet, składając różnego rodzaju nieprawdziwe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, m. in. poprzez bankowość internetową oraz bankowy serwis internetowy „obrotomierz”.

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały łącznie 121 zarzutów karnych: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw internetowych, fałszowania dokumentacji i wyłudzeń kredytu. Wobec 5 podejrzanych Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych osób dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.

Sprawa jest rozwojowa, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.