Samorząd Mazowsza inwestuje w warszawskie pogotowie

To będzie pierwszy taki obiekt w Polsce i w tej części Europy. Na warszawskim Jazdowie powstanie Mazowieckie Centrum Edukacji Ratownictwa Medycznego. Przy placówce będzie też nowoczesna stacja wyczekiwania karetek. Podczas prezentacji projektu stołeczne pogotowie odebrało 10 ambulansów zakupionych w ramach projektu COVID-19, został też podsumowany rok 2023 w warszawskim „Meditransie”. W wydarzeniu wzięli udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie Karol Bielski.

Szpital Ujazdowski, najstarszy i największy szpital wojskowy w Polsce, odzyska swój dawny blask. Według koncepcji architektonicznej obiekt będzie przystosowany do potrzeb ratowników. Do dyspozycji pracowników „Meditransu” będzie prawie 1200 m2. Zostanie zmodernizowany murowany budynek dwukondygnacyjny z cegły ceramicznej, który wybudowano w końcu XIX w. Istotnym elementem projektu jest stworzenie sal ćwiczeniowych ratownictwa medycznego oraz innych profesji z zakresu medycyny ratunkowej. W placówce znajdzie się sala symulacyjna odzwierciedlająca warunki w ambulansie. Powstanie również kabina symulacyjna dla kierowców karetki.

– Pogotowie i ratownicy są coraz bardziej obciążeni. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych ambulansów. Ważne jest również wyszkolenie personelu, dlatego planujemy stworzenie obiektu szkoleniowego dla ratowników – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Kolejne ambulanse dla warszawskiego pogotowia

Dziś do ratowników ze stolicy oficjalnie trafiło 10 nowoczesnych ambulansów zakupionych w ramach projektu COVID-19. Po warszawskich ulicach jeździ kolejnych 6 pojazdów uprzywilejowanych typu C marki Volkswagen Crafter o wartości 643 383,00 zł każdy, dwa pojazdy typu A marki Ford Transit o wartości 346 921,50 zł każdy oraz dwa pojazdy typu A marki Volkswagen Crafter o wartości 419 988,00 zł każdy. W sumie wszystkie przekazane karetki kosztowały blisko 5,4 mln zł. To duże wsparcie dla jednostki – podkreśla Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie. – Na 84 ambulanse pracujące w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w rejonie operacyjnym Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie, którymi dysponujemy, prawie wszystkie to nowe pojazdy, z których najstarszy ma zaledwie dwa lata. To bardzo ważne, że samorząd województwa systematycznie kupuje zarówno ambulanse, jak i sprzęt medyczny. Także projekt COVID-owy okazał się dużym zastrzykiem dodatkowego sprzętu.

Pracowity 2023 rok

W stołecznym rejonie operacyjnym mieszka ok. 3 mln osób. Stołeczny „Meditrans” ma zakontraktowanych 84 ambulanse. Pogotowie bije też rekordy pod względem dobowej liczby wyjazdów. Średnia za 2023 rok to ponad 700 wyjazdów dziennie. Liczby wyjazdów przekładają się też na kilometry, które każdego dnia muszą pokonywać ambulanse. Tylko w 2023 roku stołeczne ambulanse przejechały ponad 3,5 mln kilometrów. W sumie w zeszłym roku do interwencji zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 260 tys. razy.

Stołeczne Pogotowie Ratunkowe to jedno z najstarszych w Polsce stacji pogotowia ratunkowego.

W tym roku obchodzi rocznicę 125-lecia. Zatrudnia ponad 1200 osób, dysponuje 84 ambulansami, które stacjonują w 39 stacjach wyczekiwania. 8 proc. wszystkich interwencji medycznych w kraju jest obsługiwanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.