Samorząd Mazowsza wesprze modernizację 240 strażnic OSP

Już niebawem 240 mazowieckich strażnic OSP zostanie wyremontowanych lub zmodernizowanych. Decyzję o przekazaniu ponad 6,5 mln zł na ten cel z budżetu Mazowsza podjęli radni województwa mazowieckiego. Prace budowalne w strażnicach obejmą m.in. remonty posadzek, dachów, elewacji, a także wymianę stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik strażacy z Mazowsza od lat mogą liczyć na wsparcie finansowe i rzeczowe z budżetu województwa mazowieckiego. – Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów. Pomagamy również w remontach strażnic OSP. To ogromnie ważne inwestycje, ponieważ pomagamy jednostkom w zapewnieniu gotowości bojowej. Środki, które przyznaliśmy można przeznaczyć na modernizacje i remonty części bojowych strażnic. Czyli tych miejsc, które są wykorzystywane przez strażaków do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom danej gminy, przechowywania sprzętu strażackiego czy garażowania aut.

Na Mazowszu funkcjonuje blisko 2 tys. jednostek OSP, dysponują one blisko 1,9 tys. remiz strażackich. Wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński zauważa, że wiele z tych budynków wymaga remontów lub odświeżenia. – Strażnice użytkowane są od lat i wymagają już nakładów finansowych. Często są to bardzo kosztowne inwestycje, zwłaszcza teraz, gdy rośnie inflacja, a wraz z nią ceny towarów i usług budowlanych. Dlatego chcemy pomoc gminom w realizacji tych projektów. Zdecydowaliśmy, że w tym roku dofinansowanie otrzyma aż 240 strażnic. Na ich remonty przeznaczyliśmy o 1 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

W tegorocznej edycji programu Mazowieckie Strażnice OSP-2022 gminy mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości maksymalnie 30 tys. zł. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęły w sumie 244 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 7,1 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków, dofinansowanie w wysokości w sumie ponad 6,5 mln zł trafi do 240 mazowieckich gmin i miast (lista w załączniku). Otrzymane wsparcie umożliwi przeprowadzenie prac budowlanych związanych m.in. z remontem posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.