niedziela, 28 listopada 2021

Stracił prawo jazdy po kilku dniach od ich uzyskania

Przez 3 miesiące nie będzie mógł prowadzić samochodu 18-latek zatrzymany do kontroli przez policjantów mazowieckiej grupy SPEED. Młody kierowca w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 114 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy i ukarali go mandatem. Jak się okazało, uprawnienia miał dopiero od kilku dni. Dodatkowo za to wykroczenie na konto mieszkańca powiatu pułtuskiego wpłynęły pierwsze punkty karne.

Wyszkowscy policjanci wchodzący w skład mazowieckiej grupy SPEED na drodze wojewódzkiej 618 w miejscowości Łosinno zauważyli jadącego z dużą prędkością forda. Funkcjonariusze wykonali pomiar prędkości i okazało się, że samochód porusza się 114 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mundurowi natychmiast przerwali jazdę i zatrzymali auto do kontroli drogowej. Za kierownicą osobówki siedział 18-latek z powiatu pułtuskiego.

Na młodego pirata drogowego policjanci nałożyli wysoki mandat karny oraz dopisali do konta kierowcy pierwsze niechlubne 10 punktów karnych. Funkcjonariusze zatrzymali też jego uprawnienia do kierowania. Młody kierowca długo nie nacieszył się swoim prawem jazdy, bowiem posiadał je zaledwie od 8 dni.

Przypominamy, że w 2018 roku weszły w życie zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami. Jedną z nich jest wydłużenie okresu próbnego dla młodych kierowców (okres próbny wynosi 2 lata), którzy w czasie trwania okresu próbnego popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (wydłużenie o 2 lata), natomiast jeśli wykroczeń będzie 3, to uprawnienia zostaną cofnięte i taką osobę będzie czekał kolejny egzamin na prawo jazdy. Z cofnięciem uprawnień, będzie się musiał również liczyć kierowca, który w trakcie trwania okresu próbnego popełni jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Ustawodawca przewidział konkretne wykroczenia, które kryją się pod tą nazwą „wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”. Są nimi: przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony, zwiększanie prędkości w czasie wyprzedzania przez inny pojazd, wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, wyprzedzanie w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami zakazu, nieprzestrzeganie znaków lub sygnałów świetlnych określających pierwszeństwo przejazdu oraz niestosowanie się do poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

Ponadto zgodnie obowiązującymi od maja 2015 roku przepisami, przez najbliższe trzy miesiące 18-latek pozbawiony będzie uprawnień do kierowania samochodem. Wyszkowscy policjanci przypominają, że nadmierna prędkość może skutkować nie tylko utratą prawa jazdy, ale jest jedną z najczęściej powtarzających się przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Autor: kom. Damian Wroczyński


Zobacz również