Stracił prawo jazdy za przekroczenie punktów karnych

Punkty karne nie są karą, a jedynie formą ewidencji kierowców, którzy popełniają wykroczenia. Jednak przekroczenie ich dozwolonej liczby wiąże się z utratą prawa jazdy.

Przekonał się o tym kierowca Hyundaia, który we wtorek, po godz. 22 został skontrolowany przez funkcjonariuszy pułtuskiej drogówki. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach, okazało się, że 26-letni pułtuszczanin nie powinien wsiąść za kierownicę auta, ponieważ miał przekroczony limit punktów karnych. Mężczyzna stracił prawo jazdy.

Punkty karne budzą u kierowców większy respekt niż mandaty. O ile bowiem zapłacenie nałożonej kary finansowej pozwala od razu zapomnieć o całej sprawie, tak przekroczenie limitu punktów karnych oznacza większe problemy, których nie da się załagodzić lub zniwelować gotówką. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie za wiele wykroczeń można dostać aż 15 punktów karnych, nazbieranie ich maksymalnej dopuszczalnej liczby może nastąpić w bardzo krótkim czasie. Wystarczy bowiem popełnić jednocześnie dwa wykroczenia z przypisanymi 15 punktami karnymi, lub jednym takim i drugim, za które otrzymamy minimum 9 punktów karnych. Dozwolony limit szybko osiągniemy np. gdy wyprzedzimy na przejściu dla pieszych i przekroczymy dozwoloną prędkość o 70 km/h.

Przypominamy, że kierowcy posiadający uprawnienia dłużej niż rok mogą mieć maksymalnie 24 punkty karne. Oznacza to, że konsekwencje wynikające z przekroczenia limitu punktów karnych zostaną wyciągnięte dopiero w momencie uzyskania 25. punktu. Wobec tego mając na koncie 24 punkty można jeszcze kierować pojazdem, choć wystarczy popełnić najmniejsze przewinienie, by narazić się na nieprzyjemności.

Nieco bardziej restrykcyjnie traktowani są „świeżo upieczeni” kierowcy, czyli osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy. Ich obowiązuje niższy limit punktów karnych – mogą „uzbierać” maksymalnie 20. Wobec tego konsekwencje zostaną wyciągnięte dopiero wtedy, gdy mający małe doświadczenie kierowca „zdobędzie” 21 punktów karnych lub więcej.

Kierowca mający prawo jazdy dłużej niż rok, który „uzbierał” 25 punktów karnych lub więcej, traci prawo jazdy, ale może je odzyskać drogą ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy.

Z kolei kierujący posiadający prawo jazdy krócej niż rok znajduje się w gorszej sytuacji, ponieważ wejście na konto 21. punktu karnego skutkuje definitywnym zabraniem prawa jazdy. Uprawnień nie da się już odzyskać. Jest to możliwe dopiero drogą przejścia od nowa całego kursu na prawo jazdy i zaliczenia egzaminów państwowych.

kom. Milena Kopczyńska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.